„У циљу веће транспарентности, позивамо Русију да учествује у модернизацији Бечког документа”, истакао је Пич.
Он је додао да је тренутно нејасна ситуација везана за Споразум о отвореном небу и да је архитектура контроле наоружања „склона ерозији“.
„Што се тиче Споразума о отвореном небу, тренутна ситуација је нејасна, али Алијанса већ деценијама подржава напоре за контролу над наоружањем. Архитектура контроле над наоружањем склона је ерозији, Русија не поштује своје међународне обавезе. Ми, с друге стране, морамо да подржавамо контролу над наоружањем – то је политика НАТО-а”, објаснио је шеф Војног одбора.
Подсетимо, Бечки документ закључен је 1991. године под окриљем ОЕБС-а у циљу сарадње Русије и НАТО у сфери безбедности. Од дана потписивања, документ је неколико пута обнављан. Он садржи основне механизме спречавања војних инцидената у Европи, као и правила информисања о војним вежбама.
Споразум о отвореном небу потписан је 1992. године и постао је једна од мера за јачање поверења у Европи након хладног рата. Примењује се од 2002. године и омогућава земљама-учесницама да отворено прикупљају информације о оружаним снагама и активностима других.
Споразум су потписале укупно 34 државе.
Прочитајте још:
- Бивши НАТО генерали упозоравају: Не напуштајте Споразум са Русијом о отвореном небу
- Русија набројала пет случајева када су САД нарушиле Споразум о отвореном небу
- Споразум о отвореном небу — тачка раздора између Америке и савезника