Вирусом корона је заражено и неколико хиљада руских војника. Међутим, Министарство одбране Русије правовремено предузима све мере у борби против нове пошасти. Захваљујући томе, ширење заразе међу војницима иде успореним темпом.
Ипак, руска војска се не сме опустити, јер у оквиру Министарства одбране постоје структуре чија би ослабљена борбена готовост довела у питање безбедност земље и њеног становништва. Реч је о снагама за нуклеарно обуздавање.
Посада стратешких ракетних подморница нема могућности да у случају заразе брзо изолује заражене војнике, да их смести у болнице или пошаље целу јединицу у карантин. Ако зараза продре у подморницу, посада нема куд. На срећу, гласине које круже интернетом засад су само неутемељене и недоказане изјаве, али опасност треба схватити озбиљно.
Подморнице – једина гаранција да ће непријатеља стићи одмазда
Уколико се један члан посаде у подморници зарази, постоји велика вероватноћа да ће се болест проширити на целу посаду. Треба узети у обзир и могуће тешко стање код заражених, као и смртни исход. Последица тога би била да подморница изгуби борбену способност, због чега би била принуђена да се врати у базу.
Међутим, улога подморница у систему нуклеарног обуздавања је веома важна. Подморнице су једини начин да се осигура неизбежна одмазда као одговор на нуклеарни напад. Чак и уколико противник пронађе слабу тачку у руском систему одбране која би му омогућила да изведе нуклеарни напад на Ракетне снаге стратешке намене, чак и уколико би разрушили целу земљу, непријатеља би ипак стигла одмазда – из непознате тачке Светског океана на непријатељске градове устремило би се на стотине ракета са нуклеарним бојевим главама.
С обзиром на то да су нуклеарне подморнице са балистичким ракетама кључна компонента у систему одбране земље, не сме се допустити да болест продре у подморницу. То се, на пример, догодило у Холандији, где је подморница „Валрус“ прекинула дежурство, а цела посада послата у карантин.
Ипак, руска флота за сада успешно одолева вирусу. Пловни објекти се редовно дезинфикују, а затворени гарнизони се изолују од спољашње средине, док посада и команда користе техничка средства за комуникацију, избегавајући личне контакте.
Пре ступања на дежурство, као и после повратка чланови посада подморница пролазе двонедељни карантин, чак и ако нема заражених. Иако је ризик од заразе за посаду подморница минималан, ипак не треба занемарити такву опасност, јер би земља могла платити велику цену за сваку грешку.
Прочитајте још: