Миса у сарајевској катедрали је одржана, иначе први пут ове године, у присуству ограниченог броја људи, а служио је кардинал Винко Пуљић у присуству амбасадора Хрватске у БиХ Ивана Саболића и двадесетак верника.
Уочи почетка догађаја, сарајевска Н1 је јавила да је у центру града дошло до мањег инцидента, али није наведено каквог.
И док се у Катедрали Срца Исусова одржавала миса за тзв. „жртве Блајбурга“, Штросмајеровом улицом ођекивале су партизанске песме, које су певали грађани у протесту против одржавања мисе. Одзвањала је и италијанска песма отпора током Другог светског рата „Бела ћао“, којом су грађани Сарајеви показали своје противљење одржавању мисе.
Сарајевски портал Клиx пише да нису негодовале данас само Сарајлије, већ и бројни становници широм БиХ И света који се противе фашистичкој идеологији.
„Смрт фашизму. Слобода народу“, традиционална је порука која ће и данас обићи цели свет, навео је портал.
Иако су многе партије, организације И појединци позивали да се миса откаже, она је одржана, а њен почетак у подне су означила црквена звона.
Миси су присуствовали представници Хрватског народног сабора БиХ са лидером ХДЗ БиХ Драганом Човићем.
Пиљић: Циљ молитве показати поштовање
Кардинал Винко Пуљић је на миси поручио да се жртве не смеју заборавити, а да је циљ молитве показати поштовање.
„Бити присутан и учествовати на овој светој миси за жртве Блајбуршког поља не може се без посебних дрхтаја срца и осећаја душе“, започео је Пуљић своје обраћање рекавши да се уједно у срцу буди поштовање и осећај поуздања у Бога.
Желимо, рекао је, да нас молитва прочисти од свих горких осећаја и негативних набоја који се јављају при сећању на жртве.
Осврнуо се и на тренутну ситуацију када је у питању поштовање умрлих и цитирао папу Ивана Павла Другог, чије очи на статуи је неко прекрио повезом у знак протеста против одржавања ове мисе. Данашња молитва за убијене у Блајбургу је била 75. комеморација по реду.
Део Сарајева био је блокиран у близини Катедрале
У кругу катедрале и центру Сарајева је све време одржавања мисе био присутан велики број полицајаца, а цело подручје око тог верског објекта је било блокирано за грађане и возила од јутарњих сати, па све до завршетка мисе.
Новинарске екипе нису могле да приђу катедрали, а директно су је преносили ХРТ И РТВ Херцег-Босна.
Иначе традиционално миса за тзв. „блајбуршке жртве“ сваке године се одржава на Блајбуршком пољу у Аустрији.
Ове године то није било могуће услед пандемије корона вируса, па је бискупска конференција одлучила да се мисе одрже у Блајбургу, Загребу И Сарајеву.
Окупљање на Блајбуршком пољу је последњих година довођено у питање с обзиром на то да су се на тим скповима истицали фашистички симболи И величало усташтво.
Прошле године, она је одлуком аустријских власти И Католичке цркве у Аустрији била сведена на минимум, а свако истицање спорних симбола је било забрањено.
Они који су покушали су били санкционисани.
Амбасадор Хрватске положио венац у Блајбургу
Ове године изостала је, због пандемије корона вируса, велика комеморација у Блајбургу, која се сматра највећим неонацистичким окупљањем у Европи, али је венац на тамошњи споменик данас положио амбасадор Хрватске у Аустрији Данијел Глунчић.
Према подацима аустријске полиције, поред амбасадора, венце су положиле и друге групе људи, преноси Танјуг.
Током преподнева, до споменика у Блајбургу, долазиле су више мање групе људи.
Уочи полагања венца била су пријављена и два протеста против величања усташтва.
Док је један отказан синоћ, други је одржан са око 20 учесника.
Аустријски медији, уочи данашњег полагања венаца, указали су да се на годишњо комеморацији сећа хиљаде убијених усташа и њихових присталица, који су након распада Трећег рајха и њихове вазалне НДХ затражили склониште у Аустрији.
Комеморација, како наглашавају медији, важи за место окупљања усташа, те да је протеклих година било редовно хапшења због кршења закона о забрани величања нацизма и њихових симбола.
Прочитајте још: