Како је наведено, Дачић се „користећи реторику Милошевићевог портпарола из деведесетих, на овај начин још једном, неодговорно, грубо и опасно умијешао у унутрашња питања Црне Горе, при чему, очигледно, заборавља коју функцију обавља и шта та функција подразумијева“.
„Не потцјењујући његово ратно искуство и допринос управо братоубилачком сукобу и конфронтацији Србије са свим својим сусједима у годинама распада Југославије, али и капацитет да и у годинама након тога, често иступа на ексклузивно националистичкој платформи, овог пута је надмашио самог себе. Дакле, само због тога што су у складу са мјерама НКТ надлежни органи, након не мало уздржавања, а у складу са Уставом и законом, предузели неопходне мјере да би сачували здравље и животе грађана и тешко стечене резултате у борби против пандемије, процесирајући све оне који су се у овој ситуацији понашали неодговорно и противзаконито, министар вањских послова Србије је прогласио опасност од братоубилачког рата и то у другој земљи, у чије унутрашње ствари не би смио да се мијеша“, пише у саопштењу.
Како је наведено, „у Црној Гори сви њени грађани, без обзира које су националности и вјероисповијести имају своја права и обавезе“, као што и држава Црна Гора, даље се наводи, „штити и брине о свим својим грађанима без обзира на њихово национално осјећање“.
„Упркос континуираним вербалним нападима на Црну Гору из Србије, који су изгледа један од адута за предстојећу изборну утакмицу, још једном напомињемо да је здравље грађана, у овом моменту, апсолутни приоритет државе Црне Горе. Поступање вјерских великодостојника који су на овај начин довели у питање све што је сада урађено, показало је, међутим, да су њихови приоритети у овој ситуацији другачији. Истовремено, познати актери из сусједне државе користе сваку прилику да се најоштрије обрачунавају са Црном Гором, не поштујући њено право, да као суверена држава уређује унутрашња питања. Министру Дачићу савјетујемо да се присјети значења појма дипломатија и да дјелује у складу са тим“, стоји у саопштењу.
Како се додаје „такође, други органи Републике Србије треба једном за свагда да имају на уму да је Црна Гора, након скоро читавог једног вијека, пуно одрицања и тешких политичких борби, успјела да поврати своју независност и да данас, као уважена чланица НАТО и предводник процеса интеграције у ЕУ на Западном Балкану, никад никоме више неће допустити неку нову Подгоричку скупштину“.