00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Истина (српске) књижевности“
16:00
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Српска црква се диви јунаштву и трпљењу народа на КиМ
16:30
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Кад стиже у Србију руска вакцина против рака
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Замке популарности
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Топло-хладна реторика председника САД онемогућава сарадњу са Русијом /видео/

© Sputnik / Iliya Pitalev / Уђи у базу фотографијаРуковање председника Русије и САД, Владимира Путина и Доналда Трампа
Руковање председника Русије и САД, Владимира Путина и Доналда Трампа - Sputnik Србија
Пратите нас
Недавни телефонски разговор америчког и руског председника у коме су се, позивајући се на савезништво у Другом светском рату, сложили да је време за сарадњу, навео је многе да помисле да је време неслагања прошло.

Ипак, председник Трамп демантовао их је само неколико дана касније својом топло-хладном реториком. Амерички председник, објашњава за Спутњик дугогодишњи дописник „Новости“ из Москве Бранко Влаховић, један дан хвали руски хероизам у Другом светском рату, а већ сутрадан на снимку на Инстаграму Беле куће као главне победнике у том рату наводи Американце и Британце а Совјетски Савез ни не помиње.

Намерне провокације — за спречавање сарадње са Русијом

По мишљењу политиколога Александра Павића, није реч о историјској неписмености, већ о намерној провокацији, јер „они на врху у Вашингтону знају добро шта се дешавало у Другом светском рату, али прво хоће да заглупе тамошњу јавност, а друго — то су свесни шамари Русији“.

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров - Sputnik Србија
Лавров: Прећуткивање Запада о улози СССР-а у победи на нацизмом ─ резултат пропаганде

За Бранка Влаховића овакво понашање је континуитет америчке политике: и Винстон Черчил и Френклин Рузвелт су хвалили Јосифа Стаљина током Другог светског рата и усхићено говорили о њему а чим је рат завршен ти исти савезници започели су хладни рат — почетак је означио Черчилов говор из 1946.године.

Од тада, кад год су биле округле годишњице, неки западни историчари покушавали су да омаловаже допринос Совјетског Савеза у Другом светском рату с тезом да није ослобађао поробљену Европу да би победио фашисте него да прошире своју идеологију. Ово што се дешава је из исте реторте само сад, како каже Влаховић, Американци, по оној руској пословици да „власник који има пса не мора да лаје“, имају ‘нове лајаче’ из бивших земаља источног блока“.

Разлог помало шизофреног понашања Трампа он види у унутрашњем рату који у САД траје већ четири године од тренутка кад је поменуо како би волео да поправи односе с Русијом преко истраге за наводно руско мешање у изборе до покушаја импичмента и свакодневне сатанизације.

„Називан је руском марионетом, Путиновом пудлом — иако нема ни грам доказа за то. Али треба узети у обзир да Трамп има мало савезника у Вашингтону и доста пута мора да прави уступке војно-индустријском комплексу јер му је главни савезник део Пентагона“, образлаже Павић.

Американцима стало да „Русија крвари“

Ни отварање фронта Вашингтона према Кини, коју Американци прозивају да је крива за пандемију, неће променити њихов поглед на Русију, верују саговорници Спутњика.

„Има једна струја у САД која мисли да би због хладног рата с Кином требало имати боље односе с Русијом, али надам се да код Руса то неће проћи. Објективно, сада чак и да Трамп то хоће, неоконзервативни лоби у Вашингтону је толико јак да ће пробати да саботира било шта. Они у исто време заоштравају са Кином и ударају шамар Русији, понашају се као да су деведесете и кад су били неприкосновена суперсила“, наводи Павић.

Зграда Државне думе Русије у Москви - Sputnik Србија
Москва: Треба спровести историјску ликвидацију неписмености у Белој кући

Влаховић подсећа да су амерички председници и пре Трампа покушавали да играју на карту да заваде Пекинг и Москву, а да је Путин више пута истицао да Москви не пада на памет да квари односе са Кином.

„Код Американаца је важно да Русима направе неки велики проблем који ће дуго да траје, њима је стало да Русија крвари. Њих не занима да испровоцирају неки мали рат који би велика Русија решила за месец дана. Они би уживали кад би могли да заваде Кину и Русију јер су то нуклеарне силе и ту би било крви до колена. Тога су свесни и у Москви и не пада им на памет да улазе у сукобе“, каже новинар.

На питање који услови треба да се стекну да би се указала шанса за рестарт односа САД и Русије, Павић каже да то може бити обнова преговора о продужењу споразума СТАРТ који истиче у фебруару 2021.године, али и разговори о стабилизацији на тржишту енергената. Влаховић дотле није оптимиста јер, напомиње, Американци стално повећавају војни буџет.

„Да би се створила клима за рестарт мора да постоји позитивна агенда. Ако хоћете коректне односе онда они морају да буду са обе стране. Недопустиво је да Америка очекује да јој Русија стално попушта“, истиче Влаховић.

Руску присуство у Србији иритира Запад

Коментаришући учестале оптужбе Вашингтона да Русија, као и Кина, користе пандемију коронавируса да путем дезинформација прошире свој утицај на Балкану, Бранко Влаховић примећује да руско присуство у Србији иритира не само Американце, него и целу Западну Европу, јер је наша земља, како каже, острво које жели да сачува неутралност.

Конзерва са америчком заставом - Sputnik Србија
Америка не може да опрости Србији што се није заклела на верност „великом брату“

Он подсећа да су пре више од годину дана западне земље одржале посебна саветовања на којима су се договарале око концепције финансирања супротстављању руског утицају у региону, док се Кина мање помињала, мада и она иде у том пакету.

Међутим, он сматра да је од медијског утицаја, који потенцира Запад, много важнија економска димензија јер, како каже, онај ко буде више улагао у Србију и више људи запошљавао побраће и највеће симпатије.

Објашњавајући разлику између деловања западних земаља и Русије у региону, Александар Павић, каже да са Запада гурају НАТО причу, покушавајући да објасне предности чланства у Алијанси. Међутим, упозорава Павић, за Србију би евентуални улазак у НАТО донео „вечну историјску срамоту и признање да су били у праву кад су нас дивљачки и нелегално бомбардовали“.

Истовремено, Запад само тражи вазале и не уме да сарађује на равноправној основи и ту је огромна је разлика између те сарадње и оне са Русијом и Кином.

„Запад има неоколонијални однос, не уме другачије. Са Кинезима и Русима постоји узајамност, међусобно уважавање интереса а док Запад непрестано поставља политичке услове, Руси нам нуде гасовод Турски ток од ког можемо само да профитирамо. Такође, без Руса би била незамислива обнова војске Србије, која да се Запад питао не би више ни постојала“, истиче Павић за Спутњик.

Прочитајте још:

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала