„Лидери су размотрили сарадњу у борби против вируса корона, а дотакли су се и корака који треба да уследе после пандемије. Такође, разговарали су и о ситуацији у Сирији“, наводи се у саопштењу администрације турског председника.
Када је реч о Сирији, истакнута је опредељеност за интензивирање заједничких напора на реализацији руско-турских договора о Идлибу.
О којим договорима је реч
Путин и Ердоган су се састали у Москви 5. марта, како би разговарали о регулисању ситуације у сиријској провинцији Идлиб. Састанак је завршен доношењем заједничког документа који садржи три тачке: прекид ватре који почиње у поноћ у ноћи између 5. и 6. марта, успостављање безбедносног коридора у дужини од шест километара ка северу и југу од стратешки важног пута М4 у Идлибу и заједничке патроле двеју земаља од 15. марта дуж пута М-4 Б, који повезује Латакију и Алеп.
Ситуација у Идлибу заоштрила се 27. фебруара, када су екстремисти терористичке групе Хајат Тахрир ел Шам напали сиријске положаје у близини насеља Бехун. Као одговор на то у ваздушном нападу сиријске војске погинула су 33 турска војника, који, према саопштењима Анкаре, није ни требало да се ту налазе.
Неопходно примирје и дијалог у Либији
Двојица лидера су током телефонског разговора изразила и забринутост због ескалације сукоба у Либији, нагласивши да је неопходно што пре постићи примирје и започети дијалог на бази одлука донетих на Берлинској конференцији у јануару, а у складу с Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација, саопштено је из Кремља.
Сарадња у борба против вируса корона и на изради вакцине
Незаобилазна тема био је и вирус корона и начин на који се две земље суочавају и боре с тим проблемом. Наглашен је значај даље сарадње одговарајућих структура по питању израде вакцине.
Путин је захвалио турским партнерима на помоћи приликом пребацивања руских држављана из Турске у Русију током пандемије, као и за хуманитарну помоћ упућену читавом низу руских региона.
На дневном реду били су и билатерални односи, посебно трговинско-економска сарадња.