Повод за ову оцену је предстојећа седница Савета безбедности УН о ситуацији у Сирији на којој, између осталог, на дневном реду треба да буде и Резолуција о механизму прекограничне помоћи Сирији чији рок истиче у јулу.
Та Резолуција је већ продужавана у јануру с тим да су Сирија и Русија инсистирале да се пребацивање помоћи не врши више преко четири пункта, него два, страхујући да се преко неких, као што је Ел Јарубија, осим хуманитарне помоћи, пребацује оружје за курдске снаге а пружање помоћи се не координише са званичним Дамаском.
„Нас оптужују за много што шта. И не само кад је реч о Сирији. На жалост, то је део информационог рата“, рекао је амбасадор за „Комерсант“.
Како је подсетио, зимус су услови у Идлибу били веома тешки и становништво не би преживело без прекограничног механизма хуманитарне помоћи.
„Руководили смо се тиме и сагласили смо се са продужетком механизма у јануару. Зато Русија нема за шта да буде оптужена. Објективно ћемо разматрати ситуацију“, додао је Небензја.
Како је истакао, западни партнери воле да не примећују да њихове санкције против Дамаска воде ка томе да сиријске власти не могу да купе неопхопдну медицинску опрему.