У тој оцени слажу се председник Удужења новинара Србије (УНС), Владимир Радомировић и новинар Никола Врзић, подсећајући да је таквих покушаја било и до сада и то уз далеко веће своте, па су остали без резултата.
Америка у борби против утицаја Русије и Кине
Како је саопштено из Стејт департмента, а пренела телевизија Раша тудеј (РТ), Америка ће издвојити 220.000 долара за подршку програма припреме стручњака у области медија који би помогли Србији у борби против дезинформација. У ту сврху ће, како је најављено, бити организоване бројне дебате и конференције са учешћем разних интересних група са циљем да се, како наводе, код грађана развије свест о томе шта је истинита информација, а шта пропагандна вест.
„Ово није велики износ. Америчка влада је кроз разне агенције последњих година давала много веће износе медијима и организацијама у Србији које истражују наводне лажне вести, тако да је ово очекивано. Кад год Русија буде направила нешто као што је Спутњик и показала да на тај начин има утицај на српско јавно мњење може се очекивати реакција Америке и покушај да коришћењем локалних организација смањи утицај Русије или Кине на дешавања у Србији“, недвосмислен је председник УНС-а.
Радомировић за Спутњик истиче да се иза те борбе против лажних вести крије борба за утицај у јавном мњењу не само Србије, него и целог Балкана.
Америка се бори против оног што је изнедрила
На питање да ли се то Америка сада бори против онога што је сама изнедрила, јер је до скора била усамљен играч чији је утицај на јавно мњење био једини и неометан, председник УНС-а каже да су прво Русија, а у последње време и Кина, почели да примењују рецепт који су Американци деценијама примењивали у ширењу вести које им одговарају.
„Имамо сада и руску глобалну телевизију Раша тудеј и агенцију Спутњик, као и Кинеску глобалну телевизијску мрежу (Си-Џи-Ти-Ен), чији утицај, такође, расте на западу. Имамо све више медија који су под директном контролом држава. Као што са америчке стране имамо Глас Америке и Слободну Европу, тако и са источне стране имамо више медија који професионално раде свој посао и извештавају о неким дешавањима које мејнстрим медији на западу не покривају“, констатовао је наш саговорник.
Он наводи пример РТ који је стекао велику популарност у Француској, извештавајући о протестима „жутих прслука“ које главни француски медији нису покривали како је тамошња јавност очекивала.
„Сада имамо ситуацију да, пре свега, Русија и Кина, нечим што је до скоро било америчко оружје, узвраћају ударац на плану пропаганде“, каже Радомировић, али и напомиње да ти медији и њихови новинари одлично раде свој посао. Тако помажу да о ономе што се дешава у свету стекнемо слику која није једнострана, додаје саговорник Спутњика.
Ни са већим парама нису променили свест
На питање како ће изгледати та подршка коју Стејт депратмент користи за „припрему стручњака у медијима“, председник УНС-а сматра да 220.000 долара није износ који би омогућио да се направи неки велики позив за медије да конкуришу за средства. Може бити да је то позив за неке експерте из Америке који би дошли да обучавају организације и стручњаке у Србији, додаје Радомировић.
Износ није велики и очекујем да ће убудуће бити више интересовања из Америке да се ти буџети повећају, сматра он, али и додаје да то није најбоља ситуација за Србију јер није добро када смо на мети великих сила и када се преко нас воде сукоби па и пропагандни.
Новинар Никола Врзић указује на то да је реч о релативно малој своти новца, с обзиром на то да је раније било знатно већих сума које су Американци овде улагали у исту сврху, оценивши да је борба против лажних вести само формално оправдање.
„Реч је, наравно, о њиховом покушајау да потпуно, или што више овладају српском медијском сценом. Усуђујем се да прогнозирам да је и овај покушај унапред осуђен на неуспех. Медији блиски америчком погледу на свет су после 5. октобра 2000. суверено владали српском медијском сценом дуги низ година, па нису успели да промене свест и људе убеде у то да су лажне вести искључиво оно што не одговара америчким националним интересима. Како нису до сада успели, тако сигурно ни са ових двестотинак хиљада долара неће успети у томе“, убеђен је Врзић.