„Када је реч о Русији, морамо да бирамо питања која су важна за нас. То не противречи очувању чврстог става. Потребан нам је разуман баланс између непоколебљивости и санкција против Русије и опрезних напора у интеракцији у одређеним областима“, рекао је Борељ, говорећи на састанку са амбасадором Немачке која у јулу преузима шестомесечно председавање Унијом.
Шеф европске дипломатије подсетио је такође на узајамну зависност Русије и ЕУ у енергетском сектору.
„Ми морамо да купујемо гас, али је њима потребно да га продају“, рекао је Борељ.
Он је такође је поменуо да постоје питања и у односима са Кином, „која показује импресиван раст“.
„Наши односи треба да се заснивају на поверењу, транспарентности и узајамној сарадњи, међутим, данас не испадне увек тако. Имаћемо шансу само уколико будемо поштовали колективну дисциплину у односима са Кином“, закључио је Борељ и изразио наду да ће самит ЕУ и Кине, који би у Немачкој требало да се одржи на јесен, бити успешан.
Односи Русије и западних земаља погоршали су се нако што је Крим постао део Русије у марту 2014. године, након референдума одржаног после државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом. Према речима председника Русије Владимира Путина, на питање Крима је дефинитивно стављена тачка.
Прочитајте још:
- Брисел: ЕУ неће укинути санкције Русији ни због короне
- Борељ: Русија и Кина користе корону да повећају свој утицај у свету