Коментаришући изјаве македонских политичара поводом Дана словенске писмености који је јуче обележен, новинар је истакао да је огорчен саопштењем лидера опозиционе македонске странке ВМРО ДПМНЕ Христиана Мицкоског који је изјавио да су Ћирило и Методије македонски просветитељи.
Енчев је незадовољан и због тога што је премијер Северне Македоније Оливер Спасовски изјавио да је ћирилица направљена за стандардизацију македонског језика.
„Докле год не признајете бугарске корене свог језика, који су вештачки створили српски академици 1945. године, Бугарска вас неће пустити у ЕУ. Цар Самуило, цела плејада стваралаца Бугарског препорода и Гоце Делчев су Бугари и њихово стваралаштво је бугарско! Ако не прихватите ове неоспорне историјске чињенице, остаћете пред вратима Европске уније“, истакао је бугарски новинар.
Према његовим речима, Северна Македонија нема намеру да ревидира своју историју, а заједничка бугарско-македонска комисија за историјска питања служи само као алиби за Брисел и Софију док Скопље не добије позив за преговоре о ступању у ЕУ.
„Зар је нормално да након ове антибугарске паљбе, која не престаје последњих 75. година, настављају да се брину о земљи која отворено саботира Споразум о пријатељству и која претендује на нашу историју?“, изјавио је новинар у интервјуу за портал „Епицентар“.
Према његовим речима, Грчка је потписивањем Преспанског споразума добила од Северне Македоније све, за разлику од Бугарске која је годину дана раније закључила Споразум о пријатељству, добросуседству и сарадњи.
У случају Грчке, Македонци су морали да се одрекну такозване антиквизације македонске историје, да промене име своје земље и да унесу измене у устав.
„А шта је од 1. августа 2017. године добила Бугарска, чланица ЕУ и НАТО-а? Скопље је великодушно пристало да буде део бугарско-македонске историјске комисије, која ће дискутовати о садржају уџбеника историје, књижевности и географије, који се издају у тим земљама. И ништа више! За тако скромно обећање Северне Македоније, која присваја бугарску историју и културу, чланица ЕУ и НАТО (Бугарска) дозволила им је да ступе у НАТО, а да притом није добила ни стоти део онога што је Скопље дало Грчкој“, рекао је новинар.
Према његовим речима, да је Софија имала „самопоштовање“ као Грчка, могла је поставити Скопљу строге услове.
Прочитајте још:
- Нове тензије између Бугарске и Македоније: Шта су праве намере Софије
- Министар одбране Бугарске: Пре ступања у ЕУ Северна Македонија треба да се излечи од шизофреније