„Према споразуму свака земља-потписница може затражити податке о лету, односно снимке. Наравно, то није предвиђено за треће земље, које нису учеснице споразума. Ако полазимо од слова и духа Споразума о отвореном небу, предаја информација државама које нису део њега треба да буде искључена. У противном, то ће бити грубо кршење обавеза које државе-потписнице преузимају на себе“, истакао је Грушко.
Он је додао да САД нису предлагале Русији да преговарају у вези са њиховом одлуком да се повуку из Споразума о отвореном небу.
Подсетимо, амерички председник Доналд Трамп изјавио је да ће Америка изаћи из Споразума о отвореном небу због тога што га Русија крши. Москва категорички одбацује такве оптужбе и упозорава да Вашингтон својом одлуком наноси још један ударац систему међународне безбедности.
Иначе, Споразум о отвореном небу потписан је 1992. године и постао је једна од мера за изградњу поверења у Европи након Хладног рата. Он је на снази од 2002. године и омогућава земљама-учесницама да отворено прикупљају информације о оружаним снагама и активностима других.
Споразум су потписале укупно 34 државе, а већина њих су НАТО земље, па се може очекивати да ће Америка и након повлачења из овог Споразума преко својих партнера добијати потребне информације.