„Кремљ на ово реагује са жаљењем. Дуго смо имали такве информације. Знамо да у бројним европским престоницама амбасадори неких држава енергично препоручују руководству тих земаља да ни на који начин не сарађују са Русијом у области хуманитарне помоћи; амбасадори, који не поштују норме дипломатског понашања, захтевају да се одбије помоћ која је већ била или је у процесу реализовања“, одговорио је Песков на захтев да прокоментарише такву забрану контактирања Русије ради медицинске и хуманитарне помоћи.
„То је за жаљење уопште, а посебно може изазвати жаљење и неразумевање у овом тешком периоду за цео свет који, напротив, од нас захтева сарадњу, међусобну помоћ и узајамно поверење“, закључио је представник Кремља.
Раније је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, у чланку за кинески лист „Глобал тајмс“ споменуо да се сада на рачун Русије чују оптужбе да она жели да искористи хуманитарну и медицинску помоћ за „јачање геополитичког утицаја“. Према његовим речима, чак је дошло до „понижавајућих забрана да се од Русије затражи медицинско-хуманитарна помоћ, без обзира колико је ситуација тешка, што противречи основним дипломатским нормама“.