Спор је кулминирао због тога што је на Фејсбуку остао цео Трампов пост написан 29. маја, а који је Твитер цензурисао „због глорификовања насиља“, објавио је РТ.
У том посту Трамп је написао да су демонстранти у Минеаполису „разбојници који обешчашћују сећање на Џорџа Флојда“, најавио да ће у тај град послати војску ако буде потребно, те додао изреку „кад почне пљачка, почне и пуцњава“.
Управо је та изрека била спорна Твитеру, који ју је протумачио као претњу демонстрантима, али није била спорна и Фејсбуку. Пост и даље може да се прочита на Твитеру, али тек када се кликне на поруку која га прекрива.
Twitter is doing nothing about all of the lies & propaganda being put out by China or the Radical Left Democrat Party. They have targeted Republicans, Conservatives & the President of the United States. Section 230 should be revoked by Congress. Until then, it will be regulated!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 29, 2020
Међу онима који су се побунили против политике Фејсбука у вези са Трампом су и високопозиционирани менаџери, као што су Џејсон Стирман или Ендрју Кроу.
„Неприхватљиво је да дајемо могућност ширења дезинформација и подстицања насиља, ма ко год да то радио“, написао је Кроу, шеф једног од Фејсбукових одсека, на Твитеру.
Censoring information that might help people see the complete picture *is* wrong. But giving a platform to incite violence and spread disinformation is unacceptable, regardless who you are or if it’s newsworthy. I disagree with Mark’s position and will work to make change happen.
— Andrew (@AndrewCrow) June 1, 2020
Закерберг је објаснио да би пост требало да остане као „упозорење демонстрантима да би полиција могла да пуца на њих, па самим тим правила нису прекршена“.
Додао је и да се „веома не слаже“ са Трамповом реториком, али како верује да „људи треба да имају могућност да сами виде, јер одговорност оних на позицијама може да се утврди само ако је њихов говор подложан јавној провери“.
У Фејсбуку сукоби у вези са Трампом нису новина, а како је објаснио шеф Твитера Џек Дорси, већина запослених у компанијама Силицијумске долине дели левичарска убеђења.
Раније су се Закерберговим ставовима противили и Рајан Фреитас, високопозиционирани директор, који је рекао да „Марк греши“ и да ће се „свим силама потрудити да му промени мишљење“.
Да ствари нису безазлене када су политички ставови запослених у питању, говори и податак да је Гугл пре две године морао да одустане од развоја вештачке интелигенције за Пентагон после побуне радника.
Такође, један од Гуглових инжењера Џејмс Дармор добио је отказ када је послао интерно писмо у ком критикује компанију због одсуства политичких различитости.
Прочитајте још: