Међутим, није било речи о могућности новог састанка Хафтара и лидера ПНС Фајеза Сараџа у Москви. Претходно је такав састанак одржан 13. јануара у руској престоници.
Министар спољних послова ПНС Тахир Сијала каже да су размотрили актуелну ситуацију у Либији и да се разговори, после Лаврова, настављају са његовим замеником Михаилом Богдановом.
Извор у руском Министарству наводи за агенцију РИА да се разговарало о перспективама примирја између ПНС и маршала Хафтара, који је на челу Либијске националне армије.
Како каже саговорник РИА, током састанка је изнета руска позиција о томе да „нема војног решења за Либију“, да је потребно примирје, прекид борбених дејстава и покретање политичког процеса на бази одлука Берлинске конференције.
„Најважније да све стране у Либији седну за преговарачки сто и одлуче судбину своје земље уз нашу подршку и под покровитељством УН“, навео је саговорник РИА.
За то време ће премијер ПНС Фајез Сараџ боравити у Анкари на састанку са шефом дипломатије Турске Мевлутом Чавушоглуом.
„Сутра у Анкару стиже премијер ПНС Либије. Ми имамо интересе у Средоземном мору, такође, важна нам је стабилност у нашем региону. Не подржавамо пучисте, сарађујемо с владом која има подршку УН“, рекао је данас Чавушоглу.
Ситуација у Либији
После свргавања с власти и убиства либијског лидера Моамера Гадафија 2011. године, Либија је практично престала да функционише као јединствена држава.
Сада у земљи постоји двовлашће — на истоку влада парламент који ужива подршку народа, док у Триполију на западу земље постоји Влада националног јединства, која има подршку УН и ЕУ на челу са Фајезом Сараџом.
Власти источног дела земље делују независно од Триполија и сарађују са Либијском националном армијом на челу са маршалом Халифом Хафтаром, који од априла 2019. покушава да освоји Триполи.
У Берлину је 19. јануара одржана међународна конференција о Либији уз учешће Русије, САД, Турске, Египта и читавог низа земаља. Главни резултат конференције био је позив свим странама да прекину оружане сукобе.