00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
У којој књижевној епохи живимо
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Живот је као бокс: Научите да примате ударце, али задате победнички
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пречник страним речима и изразима“
20:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Неко лаже: Трамп или Зеленски
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Пушта ли Запад Бакира низ воду

© Tanjug / Dimitrije GollБошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић (архивска фотографија)
Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић (архивска фотографија) - Sputnik Србија
Пратите нас
Да ли осим „принципијелних разлога“ постоје и неки други због којих се министар безбедности у Савету министар БиХ Фахрудин Радончић одлучио да поднесе оставку'? Упркос његовом негирању да то има везе са предстојећим изборима, саговорници Спутњика сматрају да је добро разумео поруку Запада, који би Бакира Изетбеговића и СДА могао да пусти низ воду.

Образлажући оставку, Радончић је навео три убедљива разлога и поручио да је партиципација његовог Савеза за бољу будућност (СББ) на државном нивоу власти „завршена прича“.

Министар безбедности у оставци је као први разлог за свој потез навео то што није добио подршку бошњачког члана Председништва БиХ и министра спољних послова, али ни амбасаде Пакистана, када је тражио да се депортује 9.500 миграната који су „огромни безбедносни ризик“.

Политичка сцена без Бакира реална

Као други разлог он је навео да су односи СДА, СНСД-а и ХДЗ-а такви да задуго неће направити добар амбијент за рад у Савету министара БиХ, а ништа мање битан трећи разлог је корупција и афера „респиратор“, због које је, између осталог, предложен притвор за премијера Федерације БиХ Фадила Новалића.

„Када је реч о оставци министра безбедности, свакако да ти разлози имају своју тежину. Око миграната је доста тога раније већ речено и његов предлог да се депортују мигранти који су дошли из земљe која није захваћена ратним сукобом, као што је Пакистан и његов сукоб са амбасадором Пакистана у БиХ који уопште није био кооперативан, свакако је наишао на подршку Републике Српске“, каже за Спутњик професор на Факултету безбедности Универзитета у Бањалуци др Предраг Ћеранић.

Поред тог и осталих разлога које је Радончић навео, Ћеранић, међутим, сматра да постоје и они које није апострофирао. У Федерацији БиХ, као што је то иначе уочи избора, а локални су у новембру, дошло је до превирања и могућности прекомпозиције политичке сцене, каже он за Спутњик.

Наш саговорник подсећа да је уочи стварања Савета министара СДА имала дилему да ли да у коалицију узме СББ, или СДП чији је лидер Нермин Никшић, па је у власт ушао Радончић, лидер СББ, која је важна политичка партија, али је он и власник врло утицајног листа „Дневни аваз“.

© AFP 2023 / ELVIS BARUKCICФахрудин Радончић је навео три разлога за оставку на место министра безбедности, али не и могућу прекомпозицију политичке сцене пред локалне изборе која би из игре могла да избаци СДА.
Пушта ли Запад Бакира низ воду  - Sputnik Србија
Фахрудин Радончић је навео три разлога за оставку на место министра безбедности, али не и могућу прекомпозицију политичке сцене пред локалне изборе која би из игре могла да избаци СДА.

По његовом мишљењу, Радончић је својом оставком СДА учинио одговорном за стање са мигрантима, као и за аферу са набавком респиратора, због које су кадрови те странке приведени.

„Доста се говори о томе како би Влада у Федерацији могла да се конституише на један сасвим други начин, чак се и Радончић помиње као један од најозбиљнијих кандидата за премијера. Реч је дакле о једној прекомпозицији односа и партија на политичкој сцени, где би се СДА избацила из Владе Федерације БиХ и из Кантона Сарајево, најважнијег кантона у БиХ“, каже Ћеранић.

Нова већина у Кантону Сарајево и Федерацији БиХ

Према његовом виђењу, ствари иду ка томе да би бошњачке партије које сада чине опозицију - Социјалдемократска партија (СДП), Наша странка, СББ, уз ХДЗ, могле да саставе нову већину на нивоу Федерације, а исто тако и у кантону Сарајево и у неким другим кантонима.

Ћеранић сматра да ствари треба посматрати у том ширем контексту и да Радончић, поред миграната и афере, није случајно навео и трећи разлог — да су односи СДА, СНСД и ХДЗ такви да задуго неће направити добар амбијент за рад у Већу министара БиХ.

На питање колико је реална елиминација СДА из власти, он каже, уколико Радончић и лидер СДП-а и ХДЗ-а Нермин Никшић и Драган Човић постигну чврст договор, реално би могли из игре да избаце СДА из Кантона Сарајево и из Владе Федерације БиХ.

Запад послао миг

Он напомиње да су са Запада већ стигли знакови у том правцу.

„Не треба сметнути с ума да је ’Вашингтон пост‘ управо објавио текст који је шире одјекнуо, како је БиХ земља позната по корупцији, а ова афера ’респиратор‘ је поново показује у том светлу. Амерички утицај је врло важан у БиХ када је у питању бошњачка страна и на тај текст бих гледао као на миг да СДА треба да оде“, закључује Ћеранић.

А Фахрудин Радончић је, како напомиње, сигурно обавештен човек, што му омогућава лист чији је власник и широка мрежа сарадника и новинара и свакако позиција министра безбедности на којој се још формално налази.

© Sputnik / Сенка МилошАмерички утицај је врло важан у БиХ када је у питању бошњачка страна и текст у "Вашингтон посту" би могао да буде миг да СДА треба да оде, а Фахрудин Радончић је, сигурно, добро обавештен човек.
Пушта ли Запад Бакира низ воду  - Sputnik Србија
Амерички утицај је врло важан у БиХ када је у питању бошњачка страна и текст у "Вашингтон посту" би могао да буде миг да СДА треба да оде, а Фахрудин Радончић је, сигурно, добро обавештен човек.

И познати новинар ТВ ОБН и аутор политичке емисије на тој телевизији „Вокс попули“ Мимо Шахинпашић има слично мишљење.

„Притисак који је прво извршила Америка са забраном уласка донедавно високо рангираног функционера СДА Амира Зукића, то је јако, јако видљива порука коју је Радончић свакако разумео. Друга ствар је писмо челника ЕУ који се налазе у БиХ, након извршеног страховитог притиска СДА на правосуђе и тужилаштво и на главну тужитељицу Гордану Тадић и то не само од Изетбеговића, него и од верских великодостојника“, напомиње Шахинпашић.

Лидер СДА Бакир Изетбеговић је због реаговања на аферу „респиратор“ прозвао Тадићеву и Тужилаштво БиХ, оптуживши их због „удара на Бошњаке“. Тадићева и њена породица су, како је пренео „Дојче веле“, добили претње смрћу, а америчка амбасада у БиХ је тим поводом саопштила да су „претње и притисци упућени полицији и тужилаштву неприхватљиви, а да је борба против корупције од виталног значаја за грађане БиХ“.

Европа је скренула пажњу да се то мора извести на чистац и Радончић очигледно у томе не жели да учествује, или му бар у овој ситуацији не треба конфронтација са представницима ЕУ, оценио је Шахинпашић за Спутњик.

„Када се све сабере, видите да је та неприродна коалиција СББ и СДА направљена у једном тренутку због личних интереса Изетбеговића и Радончића, који су као два овна на брвну“, констатује саговорник Спутњика, који сматра да се власт на федералном нивоу практично распада због свега што се дешавало у последње време.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала