„Шта да радимо с тих 15 авиона ‘МиГ’ које имамо а који никада неће летети сви заједно?“, упитао је министар и додао да је тренутак да се на време размисли о њиховој продаји како би земља могла да на неки начин компензује трошкове које ће имати због изградње инфраструктуре на аеродромима за потребе америчких ловаца.
„Можда ће то зазвучати донекле дрско, али зар није време да се размисли о другом делу пројекта“, рекао је министар пред посланицима.
Бугарска је, иначе, пре неколико година донела одлуку да замени совјетске авионе „МиГ-29“ новим ловцима, а 2018. године од три варијанте – америчких „Ф-16“, шведских авиона типа „грипен“ и италијанских „јурофајтер“- одабрала је америчке.
Председник Бугарске Румен Радев, који је раније био на челу оружаних снага, током читавог преговарачког процеса са САД оштро је критиковао одлуку владе и парламента.
Он сматра да је избор нових авиона био фарса, а да је куповина „Ф-16“ постала „победа лобиста“.
У лето прошле године шеф државе је ставио вето на закључивање споразума о куповини ловаца, упозоривши да се превише жури са доношењем одлуке. Позвао је парламентарце да чују и мишљење оних који су против тога.
Премијер Бојко Борисов, министар одбране и владајућа странка ГЕРБ, с друге стране, истицали су да је куповина „Ф-16“ најбоља варијанта који ће омогућити оперативну компатибилност са НАТО.
Потпредседник бугарског парламента и лидер странке „Воља“ Веселин Марешки се залаже да се одустане од куповине било каквих авиона како би се обезбедила средства за грађане.
Узнемирен је чињеницом да је Бугарска, најсиромашнија земља ЕУ, због нових авиона избила на 1. место по расту војних расхода.
Прочитајте још:
- Бугарска купује још осам Ф-16 и модернизује С-300
- Довео авијацију до колапса: Авиони МиГ ишли на ремонт у Пољску, уместо у Русију