Хоти је рекао да верује да ће разговори с Београдом бити врло брзо обновљени, додајући да би мере реципроцитета које је увела Приштина могле ускоро да буду укинуте, како би био омогућен наставак дијалога, преносе медији.
„Улазимо у овај процес како бисмо закључили споразум са Србијом, што би требало да резултира коначним признањем, јер већ неколико година водимо дијалог о више техничким темама. Сада морамо сести да у потпуности закључимо споразум, јер само то има смисла. Требало би довести до међусобног признања“, рекао је Хоти.
Он је навео да би све парламентарне странке на Косову требало да буду укључене у овај процес, најавивши да ће ускоро започети круг консултација с лидерима парламентарних странака о овој теми.
„У наредним данама донећемо потребне одлуке како бисмо отклонили препреке и омогућили дијалог, јер имамо договор с нашим међународним партнерима. Ако дијалог не буде успешан, ми задржавамо право да изричемо реципрочне мере против Србије и других земаља, ако се тако нешто сматра неопходним“, рекао је Хоти.
На питање да ли ће од Србије тражити нешто заузврат, Хоти је одговорио да очекује да Србија престане с кампањом за повлачење признања независности Косова.
Хоти је поновио да се нова влада противи идеји размене територија, односно промене граница.
„Наш став је врло јасан. Са овом владом, и са мном као премијером, нема договора о размени територија. Желимо да постигнемо коначан договор са Србијом о међусобном признању, али без дискусије о територијалном интегритету“, нагчласио је Хоти.
Додао је да ће инсистирати да и САД и ЕУ буду укључени у процес дијалога с Београдом.
„Верујемо да се споразум може постићи само уз учешће обе стране. Али што је још важније, морамо добити гаранције и од ЕУ и САД да ће споразум бити спроведен, јер имамо лоше искуство. Десетине споразума су потписани у Бриселу и многи од њих нису примењени“, рекао је Хоти.