Уз оцену да су „протести покренули немире какви у Америци нису виђени још од убиства Мартина Лутера Кинга 1968.“, „Тајм“ магазин поставља питање „зашто је убиство Џорџа Флојда изазвало амерички устанак“. И нуди одговор — била је то она кап која је прелила чашу незадовољства, јер црне Американце полицајци убијају несразмерно више него белце, а „ако је видео-снимак Флојдовог убиства био шибица која је запалила ватру, Доналд Трамп је обезбедио керозин да је распали. Од почетка свог мандата, председник је Овалну собу претворио у инструмент за сејање расне, етничке и културне поделе“.
Месецима планирана побуна
Или пак „нереди немају никакве везе с Џорџом Флојдом“, како је у „Њујорк тајмсу“ устврдио републикански сенатор Том Котон, напомињући да „нихилистички криминалци само желе пљачку и узбуђење због деструкције, а њихову окосницу чине леви Антифа радикали, који су се инфилтрирали у протестне маршеве како би Флојдову смрт искористили за сопствене анархистичке циљеве“.
Штавише, објавио је ексклузивно „Вашингтон тајмс“ позивајући се на неименовани извор из служби безбедности, обавештајни подаци говоре да је „Антифа месецима планирала побуну против владе САД“. А Трампов саветник за националну безбедност Роберт О‘Брајен каже да председник САД и државни тужилац Вилијам Бар „желе да знају шта је ФБИ до сада урадио на праћењу и растурању и надзору и процесуирању Антифе. А ако то није рађено, желимо да знамо какав је план за убудуће“.
Тужилац Бар, с тим у вези, нема дилему: „Насиље које спроводе Антифа и сличне групе, представља акт домаћег тероризма и као такво ће бити и третирано.“
Доналд Трамп, и сам најављујући да ће Антифа бити означена као терористичка организација, позива на повратак реду и закону и отвореном оставља могућност употребе војске у циљу сузбијања немира — Национална гарда већ је ангажована у барем 28 америчких савезних држава — а Џенифер Рубин, коментаторка „Вашингтон поста“, због тога оптужује свог председника: „Трамп жели да поведе рат против Америке.“
Удар на Трампа
И, ето. То је атмосфера дубоке подељености с којом Сједињене Државе иду у сусрет новембарским председничким изборима. „Да ли ћемо уопште гласати у новембру?“, пита се магазин „Њујоркер“, опомињући да смо „сада прешли праг после кога морамо да мислимо и о незамисливом“.
Шта је заправо изазвало немире у САД и зашто су они избили баш сада? Какве ће последице они изазвати у поларизованом америчком друштву? И каквог ће утицаја имати на изборе који треба да буду одржани у уторак 3. новембра?
Ово су питања о којима су у „Новом Спутњик поретку“ говорили аналитичар из Вашингтона Обрад Кесић и историчар Саша Адамовић.
„Добра вест је“, преноси своје утиске с лица места Обрад Кесић, „што у последњих неколико ноћи није било сцена насиља и пљачки као у претходном периоду, а то је резултат покушаја самих демонстраната да спроведу интерну контролу како би осујетили покушаје Антифе и других група да изазову нереде и сукобе с полицијом због сопствених политичких циљева, који немају везе са оправданим захтевима демонстраната за реформу полиције“.
Ипак, напомиње Кесић, „и сами протести одступили су од ових циљева и претворили су се у борбу против председника Трампа — ово је утолико очигледније што статистика заправо показује да не постоји толика разлика у односу полиције према црнцима у односу на белце као што се говори. Но, без обзира на то, Трампови противници ову ситуацију виде као идеалну прилику да га значајно ослабе у сусрет новембарским изборима“.
Иако статистика показује да нема битне разлике у броју полицијских убистава током мандата Барака Обаме и у време власти Доналда Трампа, указује Саша Адамовић, „случајевима као што је трагична смрт Џорџа Флојда сада се придаје енорман значај, а притом се губи из вида да је управо актуелни амерички председник овде заправо невин. Јер, Флојда је усмртила полиција која је под контролом демократа — тужилац је демократа, гувернер Минесоте је демократа, градоначелник Минеаполиса је демократа, а локална полиција је управо у њиховој надлежности. Демократе су тамо на власти већ деценијама и логично је поставити питање шта су они урадили на сузбијању системског расизма за све то време. Уместо да се оштрица критике усмери према њима, убиство Џорџа Флојда користи се како би се осујетио покушај Доналда Трампа да освоји други мандат“.
„Медији су у свему томе одиграли јако важну улогу“, додаје Обрад Кесић, „а нарочит парадокс налази се у томе што су исти медији који су подстицали панику од вируса корона и подржавали забрану окупљања људи — чак и у црквама — преко ноћи то заборавили и променили своју причу, а њихови захтеви за социјалним дистанцирањем пали су у други план пред шансом да се Трампу нанесе штета“.
ФБИ и Антифа
Посебну пажњу привлачи организација Антифа, чак и не толико због свог деловања, колико због споменутог открића „Вашингтон тајмса“, да је ФБИ месецима уназад знао да они припремају нереде, па ништа није учинио да их у томе спречи.
„ФБИ је место одакле су, још од избора 2016, ишли отпори и саботаже Трамповог председничког мандата“, подсећа Саша Адамовић. „Такође, и сама Антифа постала је видљива управо у овом периоду, истичући се често бруталним нападима на Трампове присталице, а ти напади увек су наилазили на велику дозу разумевања у медијима главног тока. Очекујем да ће Антифа тек постати проблем, зато што је очигледно да је она оруђе у нечијим рукама.“
Повратак на Дивљи запад
Оруђа и оружје у своје руке, међутим, почела је да узима и друга страна, а друштвене мреже обишли су снимци белаца који наоружани бејзбол палицама патролирају улицама Филаделфије, снимци наоружаних белих цивила у Ајдаху који чувају своје градове пред најављеним доласком демонстраната...
„Тајм“ магазин због тога поставља питање: „Нереди широм земље, вирус који је убио више од 100 хиљада Американаца, председник који прети да ће пустити војску на грађане (...) Више од 40 милиона радних места нестало је за 10 недеља — колико још једна земља може да поднесе?“
„Нажалост, ово нису изоловани случајеви и ситуација се креће у правцу избијања унутрашњих сукоба у САД“, коментарише Обрад Кесић и објашњава: „Све су присутније радикалне идеје. Локалне власти у Минеаполису управо разматрају предлог потпуног укидања полиције, а драстично умањивање полицијских буџета широм Америке постало је један од главних захтева демонстраната. А то би значило да ће појединци у своје руке морати да преузму одговорност да штите своју заједницу, што је најгори могући сценарио, јер води формирању параполицијских формација које ће бити ван контроле било ког државног органа. У америчком контексту то је поготово опасно, зато што Американци у свом поседу имају више оружја него било ко други на планети, а само у протеклих неколико недеља забележено је још два милиона грађана који су први пут купили оружје; ово што се сада дешава, враћа нас у времена Дивљег запада, на коме је једини закон био револвер. Поделе у америчком друштву постале су јако оштре и видљиве после Трампове победе 2016, а развој ситуације каквом сада присуствујемо, гарантује само даље заоштравање тих подела.“
Прочитајте још:
- Ко је био Афроамериканац због којег је Америка у пламену
- Од чега је умро Џорџ Флојд: Извештаји државног и независног патолога потпуно супротни
- Свако има своју муку: Протест се из САД прелива у Европу и Африку — узроци дубљи од солидарности
- Америчке полицајце уче да убијају хладнокрвно и без оклевања