Министарство истиче да је Вашингтон деценијама друге државе подучавао како да поступају у случају немира, заправо, подстичући унутрашње сукобе.
Као пример, Министарство је навело „обојене револуције“, „арапско пролеће“ и државни преврат у Украјини.
„Према америчким методама дизане су револуције, свргаване легитимне владе. Колико ови захтеви сада изгледају апсурдно, у светлу тренутне унутарамеричке ситуације. Национална гарда покушава да угуши митинге силом, користећи специјална средства и сузавац. Коришћена су оклопна возила. Има мртвих и рањених, више од девет хиљада људи је ухапшено. Амерички председник запретио је да ће искористити право увођења савезних трупа у градове у којима се протестује“, истиче се у саопштењу Министарства објављеном на Фејсбуку.
Министарство спољних послова нагласило је да се ово не догађа у Сједињеним Америчким Државама први пут: на сличан начин Национална гарда угушеила је немире у Лос Анђелесу 1992. године.
Осим тога, Министарство је навело велики број цитата америчких званичника којима се осуђују поступци власти различитих држава у светлу протеста.
„Можда најбоље што Вашингтон може учинити у таквој ситуацији је да се присети сопствених савета о поштовању људских права и коначно их примени у пракси у својој земљи, ступивши у миран цивилизован дијалог са демонстрантима“, додаје се у саопштењу.
Протести у САД
Талас нереда и протеста захватио је многе америчке градове због смрти Афроамериканца Џорџа Флојда, кога је ухапсила полиција. На снимцима објављеним на интернету види се како полицајци Флојду стављају лисице на руке, а затим га обарају га на земљу, док му један од њих ставља колено на врат.
Флојд је неколико пута рекао да не може да дише, а затим се смирује. Умро је у болници на интензивној нези. После инцидента, полицајци су отпуштени, један је оптужен за убиство, а остала тројица за саучесништво.
Прочитајте још: