„САД увек памте да конфликт, ако у њега уђемо, представља крајње средство, када не остане другог избора за заштиту слободе“, рекао је Помпео, коментаришући закон о националној безбедности Хонгконга који припрема Кина.
Он је нагласио да је Вашингтон у обавези да сарађује, дипломатски са кинеском Комунистичком партијом, ради на томе да се осигура заштита Американаца свим могућим средствима.
Амерички дипломата је направио паралелу са поступцима Немачке према европским државама за време Другог светског рата.
„Ово је исти случај. Прекршена су обећања која је кинеска Комунистичка партија дала у споразуму са Великом Британијом (о враћању Кини јурисдикције над Хонгконгом) одлуком да се становници Хонгконгу лише обећане слободе. Она личе на нека од обећања која су била нарушена у време када је Немачка била против остале Европе“, изјавио је амерички дипломата.
Раније је амерички председник Доналд Трамп саопштио да би САД могле укинути олакшице Хонгконгу и увести санкције званичним лицима Кине и Хонгконга који поткопавају аутономију тог административног центра. Кина је саопштила да је „крајње неопходно“ да се донесе закон о националној безбедности за Хонгконг. Демонстранти у Хонгконгу ову најаву оцењују као грубо мешање кинеске Комунистичке партије у аутономију Хонгконга, али званични Пекинг негира ове оптужбе. САД сматрају катастрофалном одлуку Пекинга и наглашавају да она поткопава аутономију и слободу Хонгконга.