Споразум о границама Ексклузивне економске зоне (ЕЕЗ) потписан је на састанку двојице министара спољних послова, Никоса Дендијаса и његовог италијанског колеге Луиђија ди Маја у згради грчког Министарства спољних послова.
#BreakingNews#Greece 🇬🇷 and #Italy 🇮🇹 agree on Exclusive Economic Zone
— East Med Monitor (@EastMedMonitor) June 9, 2020
To be signed in Athens the next few hours between Foreign Ministers @NikosDendias & @luigidimaio https://t.co/0A8usplnvz via @greekcitytimes pic.twitter.com/cx0EwrYjko
Споразум је постигнут након вишегодишњих преговора Атине и Рима који су коначно разрешени, због забринутости углавном око права на риболов у Јонском мору, које је раније изразио Рим.
FMs @NikosDendias & @luigidimaio sign the Agreement on the Delimitation of Maritime Zones between #Greece & #Italy
— Υπουργείο Εξωτερικών (@GreeceMFA) June 9, 2020
Οι ΥΠΕΞ Ν. Δένδιας & L. Di Maio υπογράφουν τη Συμφωνία Οριοθέτησης Θαλασσίων Ζωνών μεταξύ 🇬🇷 & 🇮🇹@ItalyMFA pic.twitter.com/ncqpktY9xf
Данашњи споразум представља ефикасно продужење претходног споразума о поморским границама који су Италија и Грчка склопиле 1977. Такође се очекује да ће овај споразум отвори пут за сличан споразум са Албанијом.
Према концепту ЕЕЗ-а, усвојеном 1982. године на Трећој конференцији Уједињених нација о поморском праву, суверена држава има посебна права на истраживање и употребу морских ресурса, укључујући алтернативне начине производње енергије из воде и ветра.
Подручје ЕЕЗ-а протеже се даље од територијалних вода до 200 наутичких миља од обале, док се надлежност обалске државе односи на морско дно и воде испод морске површине, при чему су последње формално под међународном јурисдикцијом. Што се тиче територијалних вода и континенталног појаса, ако се ЕЕЗ двеју земаља преклапају и међусобно сарађују, суседне државе треба заједнички да одреде поморске границе.