Истиче се да такав потез америчког председника има за циљ „заштиту америчких војника и националног суверенитета“.
„Било који покушај Међународног кривичног суда да спроводи истрагу, хапси или суди било ком америчком војнику представља необичну и ванредну претњу националној безбедности и спољној политици САД“, наводи се у указу.
Тиме је Трамп прогласио ванредну ситуацију и саопштио да ће имовина лица која су умешана у судске процесе, бити блокирана на територији САД.
У документу је прецизирано да је реч како о физичким, тако и о правним лицима, док се под америчким војницима не подразумевају само бивши или садашњи војници, него и државни службеници, или било које особе које су радиле или раде „у име владе САД“.
Документом се забрањује финансирање санкционисаних лица, док ће члановима њихове породице бити забрањен улазак у САД.
Државни тужилац САД Вилијам Бар саопштио је да је Америка забринута због утицаја који има Русија на Међународни кривични суд, као и да се Москва оптужује да користи ту институцију у своје интересе.
„САД никада нису признале јурисдикцију суда, штавише, забринути смо што стране силе попут Русије утичу на Међународни кривични суд у корист сопствених интереса“, рекао је Бар на прес-конференцији.
Према његовим речима, „у пракси, та институција једва да је ишта више од политичког оружја које се користи за манипулисање спољном политиком демократских суверених земаља, укључујући и САД“.
Бар је нагласио да ће САД истражити рад Међународног кривичног суда и „ако успеју, кривце ће позвати на одговорност“.
Подсетимо, 2017. године тужилац Међународног кривичног суда Фату Бенсуда затражила је од судија дозволу за спровођење истраге о ратним злочинима које су, како се прептоставља, починили амерички војници, ЦИА и безбедносне службе Авганистана, као и истрагу о злочинима против човечности које су починили припадници радикалног покрета „Талибан“. Међународни кривични суд је подржао захтев и издао дозволу за спровођење истраге.
То је изазвало оштре критике америчке стране. Државни секретар САД Мајк Помпео изјавио је да је суд „политичка институција маскирана у правно лице, која не заслужује поверење“.
Вашингтон је прошле године поново увео визна ограничења лицима, умешаним у истрагу.
Прочитајте још: