„То није међународна тема. Аја Софија је постала османско власништво и била је у употреби као џамија.То је питање нашег суверенитета. Објекат је на листи наслеђа Унескоа, његово очување је једна ствар, а статус нешто сасвим друго.У документу Унескоа се не помиње употреба Аја Софије“, рекао је Чавушоглу за ТВ станицу НТВ.
Према мишљењу Чавушоглуа о томе не треба да се воде било какве дискусије на међународном нивоу а одлуку о томе донеће Државни савет Турске.
Он се осврнуо и на критике које су стигле из Атине. Наиме, грчко Министарство спољних послова је осудило читање Курана у Аја Софији на данас када је обележена годишњица пада Константинопоља и оценило је то као покушај Анкаре да промени статус цркве, која је и музеј.
„Грчка је последња држава која може да нам држи лекције. У Солуну ни до дана даншњег нема џамије која је отворена за вернике“, истакао је шеф турске дипломатије.
Из музеја опет у џамију?
Последње време опет је актуализована прича о поновном претварању Аја Софије у џамију. Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган најавио је то још прошле године.
На годишњицу пада Константинопоља 29. маја у Аја Софији је одржана муслиманска молитва у којој је учествовао и Ердоган преко видео-везе. Овај догађај је изазвао велики одјек у свету. Дошло је до жестоке дипломатске свађе између Грчке и Турске. Том приликом Ердоган је поручио властима Турске да припреме претварање сабора у џамију.
Прочитајте још: