Да ли је прича о српској песникињи, њеној „свевремености“ али и „неуклапању у дух епохе“ била лакмус папир за откривање многих неусклађености, мањкавости, некомпетентности оних који би требало да одлучују о важним питањима образовања у Србији? Да ли се овакве ствари догађају и другима или су оне могуће само у земљи на брдовитом Балкану – за „Орбиту културе“ разговарамо са проф. др Александром Јерковом, директором УБ „Светозар Марковић“, проф. др Бојаном Стојановић Пантовић, професором Филозофског факултета у Новом Саду и са Светланом Шеатовић, управницом Задужбине „Десанка Максимовић“.
Зашто верује да ће филм „Кошаре“ чије снимање почиње на Видовдан, представљати преломни тренутак у односу према нашем стваралаштву и нашој историји, објашњава филмски критичар и теоретичар филма Божидар Зечевић.
Шта ће се наћи пред биоскопском публиком, која ће од 1. јула, после три месеца паузе, поново моћи да гледа филмове на биоскопском платну? Шта доноси велика акција „Повратак у биоскоп“, организована у свим градовима Србије, којих ће се двадесетак филмских наслова наћи на јединственом репертоару, када нас очекују прве премијере, питамо Игора Станковића, директора дистрибутерске куће Мегаком.
Каква генерација писаца стасава у Србији данас, шта је показао конкурс за кратку причу „Службеног гласника“, које теме заокупљају пажњу младих српских списатеља, за Спутњик откривају Петар Арбутина, уредник у овој издавачкој кући и Милица Тркља, победница конкурса, добитница прве награде за причу „Као код куће“.
Шта садржи биографија славног драмског писца Семјуела Бекета, прва која је објављена на српском језику, колико је живот познатог писца остао у сенци његовог дела, како је наслов „Чекајући Годоа“ постао честа илустрација за живот, питамо Боривоја Герзића, аутора књиге “Бекет: човек и дело“, објављене у издању кућа „Златно руно“ и „Милстоне“.
Емисију можете слушати у 10.00 на таласима радија "Студио Б" у 10.00 и онлајн на јутјуб каналу Спутњика.
Слушајте нас суботом у 10.00 на таласима радија „Студио Б“ и одложено на сајту Спутњика.