„Рачунамо на даљу подршку пројекта од стране немачке владе. Полазимо од претпоставке да ће сви учесници у пројекту моћи у потпуности да испуне своје уговорне обавезе, а да ће све државе, заинтересоване за нови гасовод, показати политичку вољу неопходну за реализацију те стратешки важне иницијативе за поуздано снабдевање уједињене Европе енергентима“, истакла је Захарова.
Према њеним речима, тренутна ситуација је озбиљан изазов за ЕУ, између осталог и са становишта безбедности њеног тржишта за стране инвестиције.
„Агресивни притисак који Вашингтон врши на своје европске савезнике, првенствено на Немачку, у циљу прекида изградње гасовода ‘Северни ток 2’ је невиђена појава за трансатлантске односе. Санкције, о којима је било говора у америчком Конгресу, имају за циљ да нанесу директан ударац немачкој економији“, објаснила је портпаролка.
Притом, Захарова је истакла да је одговор на санкције суверена одлука Берлина и земаља Европске уније.
Раније је шеф комитета за енергетику немачког Бундестага Клаус Ернст предложио да Берлин уведе санкције против америчких сенатора који су иницирали нови сет санкција против гасовода „Северни ток 2“.
Иначе, нови амерички закон о санкцијама „Северном току 2“ предвиђа казне не само за компаније које стављају на употребу бродове за полагање цеви, већ и за компаније чији се бродови баве другим активностима везаним за гасовод.