Како се наводи на сајту руске амбасаде у Виљнусу, разлог за позив представника руске амбасаде је нацрт закона о поништавању резолуције Савета народних посланика Совјетског Савеза од 24.12.1989. године, којом се осуђује пакт Рибентроп-Молотов и тајни протоколи везани за њега. Нацрт закона је унео на разматрање у руску Државну думу посланик Алексеј Журављов.
Према мишљењу Журављова, уредба „није у складу са принципима историјске правде и усвојена је у условима све веће политичке нестабилности, коју је пратио притисак спољних сила“.
Из амбасаде је саопштено да је заменик министра спољних послова Литваније Далус Чекуолис на састанку са руским саветником „на поучан начин изнео став своје земље о Споразуму Рибентроп-Молотов“.
Истиче се да је руски дипломата одбацио оптужбе Виљнуса за „историјски ревизионизам“ и „окупацију“ Литваније од стране Совјетског Савеза.
„Наглашена је потреба да литванска страна прекине са агресивном реториком према Русији, као и потреба за уравнотеженијим и непристраснијим односом Виљнуса према заједничкој прошлости и садашњости“, наводи се у саопштењу руске амбасаде.
Министарство спољних послова Литваније изразило је „дубоку забринутост“ због нацрта закона руског посланика.
„Заменик министра спољних послова Далус Чекуолис скренуо је пажњу да је заверу двојице диктатора, коју покушавају да оживе, више пута осуђивала не само међународна заједница, него и сама Русија. Он је такође изразио наду да ће Дума бити довољно мудра да одбаци нацрт закона, који враћа данашњу Русију у тоталитарну прошлост“, наводи се у саопштењу литванске дипломатске мисије.
Парламент Литваније оптужио је Државну думу да покушава да „прекрши међународно право“.
Министар спољних послова Естоније Урмас Рејнсалу је изјавио да је из истих разлога у Министарство позван амбасадор Русије у Талину Александар Петров.
Како се наводи, спорни нацрт закона је унесен у руски парламент 27. маја, а 9. јуна нацрт је једногласно одобрио комитет Државне думе за међународна питања.
Сличне дипломатске демарше упутило је и Министарство спољних послова Летоније.
Пакт Рибентроп-Молотов
Министри иностраних послова Немачке и Совјетског Савеза, Јоким фон Рибентроп и Вјачеслав Молотов, потписали су међувладин споразум о ненападању између двеју држава 23. августа 1939. године. Према споразуму, Москва и Берлин су преузели на себе обавезу да не нападају једни дуге, поштују неутралност у случају да једна од држава уђе у рат против треће државе и да неће ступати у савезе са другим државама које су „директно или индиректно усмерене против друге државе“.
Пакт је закључен на десет година са могућношћу продужавања сваке пете године.
Прочитајте још:
- Руска амбасада у Литванији критиковала антируску резолуцију
- Естонски парламент усвојио резолуцију којом се осуђује улога СССР у Другом светском рату
- Путин подсетио Европу да су и други правили договоре са Хитлером