То је за сада укратко епилог разговора главних политичких актера у пријестоници црногорског туризма, након немилих сцена од среде које су подразумијевале употребу грубе физичке силе против највиших будванских функционера од стране црногорске полиције.
Иако је полиција дословце избацила из зграде општине градоначелника и предсједника будванског парламента, Царевић и Радовић су се у четвртак у 7:30 сати заједно са колегама уредно вратили у своје канцеларије, у чему их полиција овог пута није спречавала.
Преокрету у Будви кумовао међународни фактор
Када се на то дода и чињеница да су будвански функционери у среду необично брзо пуштени из притвора у Центру безбједности Будва, све упућује да је данашњем преокрету и знатно мекшем опхођењу полиције према будванском руководству, одлучујуће кумовао међународни фактор, прије свега – амбасаде САД, Велике Британије и ЕУ.
То су нешто раније данас потврдили и шеф кабинета предсједника Општине Будва Никола Јовановић и потпредсједник Демократа Драган Краповић, који су први јавно сапштили да се међународна заједница укључила у преговоре у Будви.
Они су наиме укључивање Европске комисије, као и амбасада САД и Уједињеног краљевства окарактерисали као „још један успјех актуелне власти“ у Будви, уз констатацију да „јучерашњи државни удар није успио“.
Када се подвуче црта и увиди да чак ни употреба силе овог пута црногорском режиму није помогла да промијени власт у Будви, најмање што се може закључити јесте да западни партнери благо речено нису одушевљени са насилним методама Подгорице.
Осуда прекомјерне употребе полицијске силе
Аналитичар Бошко Вукићевић је увјерен да дешавања у Будви недвосмислено показују да црногорски режим постепено губи сваку врсту рационалности у политичким потезима, јер власт једноставно више нема начина да заустави свакодневно осипање гласача које се појавило од почетка литија.
Он додаје да се то јасно види из чињенице да режим као једини одговор на „догађање народа“ сада види искључиво у спровођењу разних видова насиља и застрашивања неистомишљеника.
„Међутим, такав приступ изгледа да више не може имати подршку ни код стандардних спонзора режима из иностранства. Интервенције америчке и британске амбасадорке, у којима се на имплицитан начин осуђује прекомјерна употреба полицијске силе у Будви, као и селективна примјена правде, указују на могуће отказивање подршке власти од стране кључних адреса на Западу“, каже Вукићевић за Спутњик.
Он ипак одаје признање на првом мјесту грађанима Будве који су својим организованим отпором снажно скренули пажњу на насиље режима.
„Утисак је да су интервенције са Запада, повезане са одлучним присуством и дјеловањем опозиционо оријентисаног народа у Будви, који је тренутно тамо убједљива већина, било пресудно за режимску одлуку о тренутном обустављању полицијског насиља у Будви. Све су прилике да се властодршцима из Подгорице сужава маневарски простор дјеловања, да је опција све мање и да су ово сигнали у правцу демократизације Црне Горе", јасан је Вукићевић.
Прочитајте још: