Истичу и да мирне и достојанствене литије не представљају „ванинституционални облик борбе који Црква води против државе Црне Горе“, како упорно обмањују јавност представници режима.
Литије су организоване и организују се у складу са законским одредбама и у службеној комуникацији са надлежним државним органима ради остваривања Уставом и међународним конвенцијама загарантованих људских права на слободу изражавања и окупљања искључиво ради повлачења и промене неколико неуставних одредби из дискриминаторног Закона о слободи вероисповести, којима се угрожава само биће и имовина Цркве, наводе из Митрополије.
Истичу да молитвене литије организује Митрополија и епархија СПЦ и црквене општине и парохија у Црној Гори без икаквог мешања или утицаја било које стране државе, владе или партије.
„Ниједна политичка странка или коалиција не организује и не руководи литијама, као ни животом Цркве у Црној Гори. Сви грађани, па и политичари и припадници странака који су по слободној вољи верници, имају право да присуствују и учествују на свим богослужењима Цркве, па и на литијама, али немају, нити су имали и неће имати утицаја на организацију и захтеве свештенства и вјерног народа са свенародних литија“, наводи се у саопштењу објављеном на сајту Митрополије.
Позвали су припаднике политичких странака да се уздрже од било какве политизације и својатања литија ради остваривања политичке користи, јер би такво понашање представљало злоупотребу и грех.
„Све учеснике литија позивамо да носе Часни Крст Христов и иконе светих Божјих људи“, позивају из Митрополије.
Наглашавају и да се Црква не бави политиком, али то не значи да ће се одрећи својих Уставом загарантованих права.
„Неистинитим оптужбама да се ‘Црква бави политиком’ жели се ускратити реч Цркве ради одузимања легитимног права да се обраћа верницима и јавности не само по питању односа Цркве и државе него и најширих друштвених тема. Очекујемо од државних власти Црне Горе да испоштује Митрополију и православне епархије СПЦ у Црној Гори макар у мери коју одређују Устав и правни поредак, а не да са највиших државних адреса и са конгреса политичке партије, уз директно кршење Устава, најављују формирање своје партијске цркве“, наводе из Митрополије.
Додају да се Митрополија црногорско-приморска и епархије Српске Православне Цркве у Црној Гори већ годинама приказују као „анти-државни елементи“, а њихово свештенство и монаштво као „реметилачки фактор који угрожава националну безбедност и независност Црне Горе”.
На основу тих неистина, како истичу, се спроводи и покушава оправдавати читав низ незаконитих акција појединих државних органа против Цркве, чему смо сведоци посебно од како је усвојен неуставни и дискриминаторни Закон о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница. У то спада и најновији, у историји Црне Горе незапамћени, прогон православног свештенства и монаштва.
Указују да правни поредак државе Црне Горе треба да се примењује на све подједнако, па и на Цркву и њено свештенство, монаштво и вернике, али не селективно и не само против њих.
Истичу и да на жалост, неправда и селективно поступање државних органа искључиво према тој Цркви представља један од кључних проблема у односима државе према Цркви.
„Црква је, преко Правног савета, не једном, тражила правну заштиту и бранила своја угрожена уставна права у оквиру правног поретка Црне Горе. На тај начин смо, поред осталог, и исказали не само однос поштовања и признавања државе и њеног правног система него и универзалних вредности морала, правичности и правде. Уместо тога, сваки пут смо добијали нова насиља и атаке на Цркву, а посебно опструкцију и неизвршавање бројних судских пресуда којим су утврђена незаконита поступања према Цркви и демантоване неистините оптужбе да ‘Црква не признаје државу’ или хоће да буде изнад државе”, наводи се у саопштењу.
Прочитајте још: