Према његовим речима, амбасада у САД је послала Путинов чланак Стејт департменту, водећим невладиним организацијама, као и амбасадама земаља западне Европе и ЗНД.
„Чланак је изазвао велико интересовање. Многе колеге кажу, а ја сам јуче разговарао са једним од руководилаца из Стејт департмента, да је потребно време да размисле о тезама руског председника да би се видело како се предложени приступи могу применити у данашњем свету. Узгред, моје саговорнике су посебно заинтересовала Путинова објашњења поводом предстојећег самита сталних чланица Савета безбедности“, додао је амбасадор.
Говорећи о састанку заменика министра спољних послова Русије Сергеја Рјабкова и специјалног представника председника САД за контролу наоружања Маршала Билингслија о стратешкој стабилности у Бечу, који је заказан за 22. јун, Антонов је истакао да ће једна од главних тема бити будућност Споразума о офанзивном стратешком наоружању.
„У центру пажње ће бити проблеми контроле наоружања, а можда и шире теме – проблеми стратешке стабилности“, истакао је он и додао да Москву не може да не забрињава повлачење САД из различитих споразума.
„Овде се много говори о могућем повлачењу САД из Споразума о свеобухватној забрани нуклеарних тестирања, прецизирао је Антонов.
Он је истакао да су амерички војни планови отворено усмерени на обуздавање Русије и Кине.
„Нама се предлаже концепција супарништва великих сила. Реч је о трци у наоружању, што би руска страна желела да избегне“, рекао је он.
Према његовим речима, Русија је одавно размотрила све последице могућег раскида Споразума о офанзивном стратешком наоружању (СТАРТ 3) са САД.
„Ако САД одлуче да не продужавају споразум СТАРТ 3, наша реакција ће бити мирна, промишљена, уравнотежена. Сигуран сам да је наша војска одавно размотрила све последице таквог корака. Национална безбедност наше земље неће страдати“, истакао је Антонов и додао да ће се „негативне последице одразити на међународну стабилност“.
Он је истакао да Москва није против мултилатералних консултација о стратешкој стабилности, али Пекинг треба сам да донесе одлуку о учешћу и да Русија неће приморати Кину на преговоре.
Према његовим речима, за Москву је важно да у преговорима учествују нуклеарне државе – Француска и Велика Британија.
Прочитајте још: