„Такозвани ‘демонстранти’, а уствари, учесници погрома, срушили су споменике (Кристоферу) Колумбу, (Џорџу) Вашингтону, аутору америчке химне (Френсису Скоту Кију). И они не носе идеале, већ уништење, пљачку, пожаре и насиље“, написао је Пушков на свом налогу на Твитеру.
Пушков се упитао ко још жели да као пример другим државама постави САД.
Т.н. «протестующие», а на деле погромщики, снесли памятники Колумбу, Вашингтону, автору гимна США. И несут они не идеалы, а разрушение, грабежи, пожары и насилие. Кто-нибудь ещё жаждет поставить США в пример другим странам? Это время закончилась. Миф о «граде на холме» мёртв.
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) June 20, 2020
„То време је прошло. Мит о ‘граду на гори’ је мртав“, истакао је сенатор.
Широм Сједињених Америчких Држава током протеста који су почели након што је Афроамериканца Џорџа Флојда убила полиција, почело је спонтано рушење споменика јужњацима из времена Грађанског рата. Страдали су и споменици проналазача Америке Кристофера Колумба, кога левичарски активисти оптужују за геноцид над домородачким становништвом Америке, и других истакнутих политичких личности земље.
„Град на гори“ је библијски израз који се користи као метафора за ексклузивну улогу Сједињених Америчких Држава. У савременом контексту, амерички политичари га користе да означе Сједињене Америчке Државе као „светионик наде“ за цео свет.