„У појединим земљама било је покушаја да се оправдају фашистички помагачи, да се умање заслуге наших војника-ослободилаца, да се дискредитују основе Јалтинско-Постдамског светског поретка. Изгледа да се ти напори координишу из једног центра – прекоокеанског. Њихов циљ је да код младих људи на Западу створе утисак да је све добро и у прошлости и у будућности наводно повезано искључиво са америчким заслугама“, рекао је Наришкин.
Он је подсетио да ће се у новембру обележити 75. годишњица почетка Нирнбершког процеса.
„Градећи архитектуру глобалног управљања, вође 'велике тројке' узеле су у обзир бројне лекција из Другог светског рата. Како је руски председник Владимир Путин недавно истакао у свом чланку, структура Савета безбедност УН је развијена тако да гаранције мира буду максимално конкретне и ефикасне, због чега је приврженост водећој улози УН-а у међународним питањима најважнији принцип савремене спољне политике Русије“, рекао је Наришкин.
Путинов чланак је објављен у америчком часопису 18. јуна. Руски председник је изнео своје погледе на Други светски рат, узроке и схватање рата у савременом свету. Позвао је партнере да очувају истину о историји, засновану на чињеницама, и да говоре о прошлости самокритично и непристрасно.
Подсетимо, свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.
У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.
Прочитајте још: