У можда најтежој ситуацији у којој се нашао откад је постао председник Сједињених Држава, Доналд Трамп је оптужио свог претходинака Барака Обаму за државну издају, рекавши да су „сви председникови људи“ шпијунирали његову предизборну кампању 2016. године.
„То је државна издаја. Они су прислушкивали, то је било речено под наводницима и значило је савремене методе шпијунаже. Шпијунирали су моју кампању, што сам давно рекао. Испада да сам био у праву“, рекао је Трамп.
Трамп је заправо поновио нешто што је говорио још на почетку свог мандата 2017. године кад је оптужио администрацију бившег председника Обаме да је прислушкивала његову кампању, каже за Спутњик историчар Саша Адамовић, добар познавалац америчких прилика.
„Национална издаја“ – старе оптужбе на вишем нивоу
Трамп је у то време говорио о новој „Афери Вотергејт“ и „Новом Макартизму“, подсећа Адамовић и додаје да је нешто касније и један од менаџера његове кампање Кори Левандовски такође оптужио Обамину администрацуију за прислушкивање сенатора Џефа Сешна.
Оптужбе које изриче Трамп нису нове, али у околностима жестоке предизборне кампање, он их подиже на један виши ниво – ниво националне издаје, сматра Адамовић.
„Очито је да је председник Трамп у овој предизборној кампањи препознао Обаму као свог правог противкандидата. Као што је 2016. године Обама стајао иза кампање Хилари Клинтон, сада је, у овом случају, још јасније да он лично учествује. Прво, у томе што је његов потпредседник Џозеф Бајден изабран да буде кандидат Демократске странке, а већ је писано о томе колико се Барак Обама лично заложио да његов фаворит победи на унутарстраначким изборима у Демократској странци“, каже Адамовић.
Узвратни ударац на „праву адресу“
Очито је да је Трамп у овој кампањи скинуо рукавице и одлучио да најјаче ударце задаје Обами, јер, објективно, Бајден делује као експонент бившег председника САД, сматра Адамовић.
С обзиром на Бајденове године и „јасно видљиву сенилност“, он сам не би могао да изађе као победник у дуелу са Трампом и зато му је неопходна сва могућа помоћ бивше администрације којој је и сам припадао, истиче Адамовић.
Према његовим речима, Трамп исправно уочава да је Барак Обама његов главни супарник на овим изборима, као што је и био пре четири године.
„Као што све те године прима жестоке ударце, сада је спреман да узврати веома жестоко. Шта је све Доналд Трамп доживео у протеклих четири године и кроз шта је све прошао, мало ко је од бивших америчких председника тако нешто доживео – од прислушкивања његове кампање 2016. до фабриковања прљавог и лажног Стиловог досијеа, преко истраге о наводном мешању Русије у амерички изборни процес која се показала као потпуна измишљотина, па све до процеса импичмента који је пропао у америчком Конгресу“, подсећа наш саговорник.
Један од последњих жестоких удараца с којим се амерички председник суочио је и књига Болтонових мемоара која га приказује у изразито негативном светлу, подсећа Адаовић.
Спреман да иде до краја у борби против „дубоке државе“
Међутим, додаје наш саговорник, Трампова изјава којом оптужује Обаму да је прислушкујући његову кампању починио државну издају, показује да је амерички председник спреман да у тој борби иде до краја.
Он сматра да се још пре четири године показало да Барак Обама, као експонент америчке „дубоке државе“, намерава да задржи одређени утицај у америчкој политици и зато је „прогурао“ Хилари Клинтон за председничког кандидата Демократа.
„Није му тада то успело са Хилари Клинтон, али нада се да ће му то сад успети са Бајденом и евентуална Бајденова победа би, не само у симболичном смислу, значила повратак Барака Обаме и његових људи у Белу кућу. Односно, Барак Обама би имао свој трећи мандат за којим је толико жалио у својој опроштајној турнеји широм Америке 2016. године“, закључио је Адамовић.
Прочитајте још: