То пише у решењу МУП-а — улцињске филијале за грађанска стања и личне исправе, у коме се констатује да 2. јула престаје да важи дозвола за привремени боравак свештенику рођеном у Завидовићима у БиХ, преносе „Вијести“.
Смиљић је почетком априла, због кривичног дела непоступање по здравственим прописима за сузбијање опасне заразне болести, сходно споразуму о признању кривице, кажњен са 4.500 евра. Супротно забрани, тада је возио из Улциња за Подгорицу.
У решењу пише да је филијала, иницијативом Сектора граничне полиције, обавештена да су сходно Закону о странцима накнадно наступили разлози који се односе на сметње из разлога унутрашње безбедности.
„А којим је прописано да унутрашња безбедност подразумева заштиту безбедности грађана, Уставом утврђених слобода и права и имовине, спречавања вршења и откривања кривичних дела и прекршаја, проналажења учинилаца кривичних дела и прекршаја и одржавање јавног реда и мира“, наводи се у документу.
Филијала је, како пише, имала увид у правоснажну пресуду Основног суда у Подгорици, на основу које је Смиљић кажњен са четири и по хиљаде евра, у време епидемије вируса корона.
Констатује се и да свештеник није хтео да потпише записник без претходне консултације са Правним саветом Митрополије црногорско-приморске.
Смиљић је тада оценио да је осуђујућа пресуда Основног суда неправедна и да кривично дело за које је оптужен не нарушава његове моралне особине нити угрожава безбедност и углед државе у којој живи од 15. године.
Он је навео да је заборавио потврду за коју је имао легитимитет да је сам себи изда и да је она накнадно достављена тужилаштву, али није уважена јер се радило о „делу у моменту“.
Казао је и да је кривицу признао и платио драконску казну само да би избегао патњу породице и деце.
У решењу се наводи и да је филијала у спроведеној радњи сачинила записник који странка у поступку није хтела да потпише.
Против решења је овлашћени пуномоћник Смиљића изјавио жалбу.
Петицију против решења потписало и 100 Албанаца
Председник црквене општине Улцињ Божидар Михаиловић казао је да је петицију поводом покретања поступка о отказивању боравка месном пароху протојереју Синиши Смиљићу за два дана потписало више од хиљаду православних житеља и око 100 Албанаца исламске и римокатоличке вероисповести.
Навео је да је за три године службе у Улцињу Смиљић афирмисао међуетничку толеранцију и склад у граду и подсетио да је његовим доласком у парохији заживео културно-уметнички дух, школа веронауке, стонотениска секција, коло милосрдних сестара...
„За три године службе Божје у Улцињу све његове радње су биле на добробит свих грађана Улциња, а и Црне Горе“, навео је Михаиловић, објављено је на порталу Митрополије.