Петар Сретеновић (27), туристички радник који је у тој бранши већ осам година, живи и ради у Београду – још наредних месец дана. Онда ће се вратити у родни Чачак, где ће почети да се бави другом делатношћу, јер му се плата толико смањила да у престоници више не може да живи бавећи се туризмом.
Хоће ли туризам преживети?
Свих осам година он је радио у једној туристичкој агенцији, у којој је прошао кроз све сегменте туризма, од организовања до вођења путовања. Његов првобитни план био је да настави да се тиме бави, а онда се умешала корона.
Како каже, мислили су да вирус неће потрајати и оволико паралисати све сегменте од којих туризам зависи, али то се ипак догодило, због чега су агенције имале велике расходе, а неке су се чак и привремено затвориле. Многима су смањене плате, а има и оних који су добили отказе.
„Ја исто идем из туристичке агенције. То је, на неки начин, било споразумно, јер више не постоји ствар ка којој бисмо тренутно могли да тежимо. Видимо да се ова ситуација мења, све је одлагање проблема, односно, сваки месец је неизвестан“, истиче Сретеновић и додаје да приход тренутно остварују само оне агенције које су почеле да организују туре по Србији.
Петар напомиње да у туризму тренутно ништа није сигурно и да ће тако бити наредних неколико месеци.
„Нико не може да гарантује. Ево, ја сам букирао летовање у Хрватској ове године. Срећом, познајем људе који издају тај смештај и баве се туризмом тамо. Рекли су ми да ће ми изаћи у сусрет, отказаће букинг без икаквих пенала, ако не будем могао да уђем у Хрватску“, сведочи Сретеновић и саветује да се још мало сачека са одлукама о путовању ван Србије.
Он је истакао да су путници заштићени, јер агенције враћају новац или издају ваучере у случају отказивања путовања. С друге стране, агенције морају да исплате договорене трошкове пословним партнерима из земаља у којима проблеми са туризмом нису велики.
Обим посла драстично мањи
Како су нам из „Аргус турса“ рекли, иако је обим посла драстично смањен у односу на прошлу годину, код њих није отпуштен ниједан радник, а даље одлуке и целокупно пословање зависиће од будућих околности.
Андреј Тодоровић из „Контикија“ предочио нам је сличну ситуацију и у тој агенцији – за сада није било отказа, а запослено је више од сто људи, иако се обим посла смањио за бар 50 одсто. Његове прогнозе за наредни период су оптимистичне:
„После ове сезоне предстоји нам и јесења, друга путовања као што су посете европским градовима и метрополама, а након тога иде сезона скијања. Запослени у туризму сигурно ће и даље имати свој посао. У овом тренутку је мали застој, али тако је у свим индустријама“, сматра Тодоровић.
Он је подвукао да је ово једна од најтежих година за туризам, али је и указао на то да су неке дестинације, попут Грчке, отвориле своја врата и да су авио-компаније организовале прве летове.
Први лет за Грчку 1. јула
„Први чартер лет из Србије треба да полети првог јула ка грчком острву Скијатос. На тај начин ћемо покушати да ’завртимо точак‘ како би људи кренули и наставили да путују као што су и раније“, истакао је Тодоровић и им је лет за Скијатос потврдила „Ер Србија“, као и да су им хотелијери из Грчке с којима послују такође потврдили да ће бити отворени и спремни за туристе.
У неким медијима појавила се информација да ће чартер летови бити одложени за 15. јул, а како Спутњик сазнаје из ЈУТА-е, то није тачно, већ ће летети по следећем плану – Скијатос: 1.7, Крит: 4.7, Турска: 5.7, 7.7, 9.7, Родос: 8.7, Крф, Кефалонија и Превеза: 14.7, Мајорка: 15.7, Хургада: 16.7.
Иако за сада све тече по плану, Тодоровић се обазриво осврнуо на могућност пооштравања мера и затварања граница и нагласио да ће благовремено да обавесте своје путнике ако до промена дође.
Из „Аргус турса“ су нам рекли да још увек нису донели одлуку о томе да ли ће летети ка дестинацијама које нуде, јер сматрају да тржиште још увек није стабилно.
Подсетимо да се аутобуски превоз увелико одвија преко бугарске границе, а влада Северне Македоније донела је одлуку да од петка, 26. јуна буду отворени сви гранични прелази за несметан проток путника и возила.
Прочитајте још: