„Овде је битно нагласити да се овде не ради о билатералним односима Немачке и САД, већ о премештању снага у оквиру Алијансе. Ако се америчке трупе пребацују у САД, онда би то требало урадити тако да се пошаље јасан сигнал да интерес ка Европи слаби. Уколико се војска пребацује у Пацифички регион, онда ће то значити нови стратешки интерес САД. Међутим, ако се трупе из немачке пребацују у неку другу европску земљу, рецимо, Пољску, онда је потребно сетити се шта налаже Оснивачки акт НАТО-Русија. То је важан документ, посебно у временима када се Русија осећа тако сигурно“, истакла је.
Немачка министарка је рекла и да би земље НАТО-а требало да остану „физички уједињене и да се придржавају свих потписаних споразума“.
Она је поновила став Берлина, када је реч о критици коју је Вашингтон у више наврата упутио по питању војног буџета Немачке.
„За мене и за све нас у Немачкој је НАТО заједничка вредност. То није трговинска организација, безбедност није производ којим се тргује. Америчка војска, која је базирана у Немачкој, осигурава безбедност заједно са нашим снагама, као и са осталим европским партнерима. Они су овде ради колективне безбедности, они шаљу снажан сигнал, на пример, Русији“, додала је.
Подсетимо, Оснивачки акт НАТО-Русија из 1997. године представља документ којима је Алијанса потврдила да неће размештати војску и тактичко нуклеарно оружје на територији нових чланица савеза.