00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Америчка дубока држава и Немачка руше преговоре Приштине и Београда

© AP Photo / Visar KryeziuХашим Тачи
Хашим Тачи - Sputnik Србија
Пратите нас
Објављивање оптужнице Специјализованог тужилаштва за злочине почињене на Косову, против Хашима Тачија дан уочи планираног пута званичника Приштине и Београда у Брисел и Америку јесте гурање клипа у точкове преговорима верује, Рамуш Тахири политиколог са Косова.

Он напомиње да је потпуно јасно да је тајминг темпиран, јер неко не жели да се Трампова администрација бави овим преговорима.

„Оптужнице су биле написане још у априлу, и још тада су могле да буду обелодањене. Сада имамо ситуацији да су обелодањене дан уочи преговора у Бриселу, и три дана уочи преговора у Америци, без потврде истражног судије, који има рок до 24. октобра да их потврди или одбаци“, каже Тахири.

Циљ је да се удаљи Америка из преговора

Наш саговорник са Косова такође напомиње да се Косово сада нашло у незавидној ситуацији, а могуће је да ће Хашим Тачи као морални чин, ако суд потврди оптужницу, поднети оставку. У том случају, до нових избора замењиваће га Вљоса Османи, председница парламента, која је јавно подржала владу Аљбина Куртија иако је члан странке Исе Мустафе.

​Авдулах Хоти, премијер привремених институција Косова такође, остаје са крњом владом што опозицији даје простор да је обори. Ако сценарио буде такав, каже Тахири, наредних годину дана нема ниша од наставка преговора са Београдом.

„Ово је било најнезгодније време да се суд огласи, а спекулише се да оптужнице није објавио званично председник суда већ прес служба без његовог знања. Због тога је најављено да ће се у суду спровести истрага. Нико није против тога да се правда истера до краја, али ово је изненађење и за самог Ричарда Гренела, што нам говори да ово није дело званичне Америке. Тачи је био у Тирани када се ово обелоданило и спремао се да лети за Беч, али се вратио на Косово. Став Америке је јасан да они не разговарају са оптуженима за ратне злочине, тако да је Тачи морао да одустане од пута. Хоти, с друге стране не иде за Вашингтон јер сматра да због објављених оптужница има посла на Косову. Ја мислим да је требало да иде у Вашигтон,“ напомиње Тахири.  

Оптужнице објављене без дозволе?

Наш саговорник ипак не затвара све опције за наставак преговора јер каже да постоји могућност да суд на Косову већ у понедељак разматра оптужнице и да, ако их одбаци као неосноване, преговори можда и могу да буду настављени, али Пандорина кутија је отворена и тешко да ће се лако затворити.

Политиколог Стефан Филиповић сматра да је ово последица тога што се политика Косова ослонила само на једну страну.

„Очигледно је да се сада показало да се води погрешна политика која нема план ‘Б’. У исто време јасно је да ће све што се дешава ићи преко наших леђа, јер заустављање преговора за Србе са Косова и Метохије значи одлагање формирања Заједнице српских општина. Велике силе су велике силе и ми ту не можемо ништа. Одлуке се доносе у складу са тренутком према потребама великих и то је стратегија на коју не може да се утиче,“ закључује Филиповић.

Умешана и Немачка

Неџмедин Спахиу политиколог за разлику од претходна два саговорника каже да Трампова Америка очито испуњава све жеље Србији.

„Хтели сте да имате оптужене за злочине – имате их. Не видим сад шта је проблем. Овде неко некоме иде на руку, али не знам зашто. Ви нећете да признате Косово, хоћете да преговарате али под вашим условима. Не видим разлог да се сада око ових ствари прави толика помпа, јер Хоти може да иде на преговоре и у Америку и у Брисел тако да нема разлога да се разговори заустављају,“ истиче он.

​По његовом мишљењу преговори су постали политичка игра на глобалном политичком плану, у време неповерења које влада између ЕУ и Америке, па стога није далеко од помисли да је неко из ЕУ умешао прсте како би покушао да преговоре задржи на европском тлу.

„Мада, искрено говорећи, ЕУ толико касни за Америком да мислим да неће успети да оствари свој план ако јој је то намера,“ додаје Спахиу.

Косовски медији спекулишу да је Немачка преко својих контаката из Америке (такозване „дубоке државе“ која је у ствари упоредни састав, који своје партикуларне интересе намеће као опште) који нису на страни садашње америчке администрације, утицала на ову ситуацију, како би Америку оставила по страни барем до самита у Паризу.

Демо Бериша председник Матице Албанца у Србији не мисли да су ово само спекулације већ тврди да је – истина. 

„Немачки утицај је био веома битан у овом што се догодило, јер и они сами знају да предлози оптужница имају директан утицај на будућност преговора. Међутим, не верујем да ће Америка тако лако одустати од свог циља да те преговоре приведе крају онако како су они намерили и да ту победу припишу себи у будућности,“ уверен је Бериша.    

Подсећања ради Немци су у више наврата истакли да не верују Америци да их занима само економија, већ су убеђени да им је циљ да сами донесу политичко решење за Косово.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала