Оптужнице Специјалног суда Косова против косовског председника Хашима Тачија и једног од најутицајнијих политичара Кадрија Весељија, још нису валидне, реч је само о предлогу, који нема правну снагу, каже за Спутњик адвокат са великим искуством у раду са судом за ратне злочине Тома Фила.
Оптужница против Тачија и Весељија још не постоји
Он објашњава да пре свега треба разумети да је реч о предлогу за оптужницу против Тачија и Весељија, да је јучерашње саопштење Суда само део процеса, те да се још није стигао до конкретне оптужнице. По процедури, постоји судија који одобрава оптужницу, као и у Хашком трибуналу, тужилаштво је напише и онда предлаже да се стави на правну снагу, објашњава Фила.
"Постоји један судија који то мора да потпише. Његовим потписивањем, та оптужница ступа на правну снагу. То значи да су испуњени елементи за суђење. Према томе, ово јесте леп потез, добар потез Тужилаштва, али прво хоћу да видим да га потврди судија у Приштини задужен за међународне злочине, тада ћемо видети шта ће даље да буде", каже.
Фила додаје да, ако судија потпише предлог за оптужницу, процес може да крене за свега неколико дана, јер оптужница није нова. Суд је вероватно сматрао да је потребно да се ово објави због опструкције двојице оптужених, због опструкције међународне правде", каже Фила,
Он додаје да га не би изненадило да се Тачи више терети због убистава Албанаца, него Срба.
Да ли је у оптужници "жута кућа"
"Харадинај је такође убио више својих, него Срба. Они су убијали прво своје, чишћење је вршено над свима онима који су сарађивали са Србима, који су били у органима власти, који нису хтели да плаћају. Није то ништа ново. Убијали су углавном Албанце, онда Србе, па Роме", каже наш саговорник.
Фила такође верује да се случај „жута кућа“ неће наћи у оптужници против Тачија. Он сматра да је у позадини целе приче политика, да Америка на овај начин покушава да дисциплинује лидера косовских Албанаца, који је, каже, више не слуша у довољној мери.
Адвокат Бранислав Тапушковић сматра да ће Тачи највероватније бити оптужен за најтежа кривична дела ратних злочина, од мучења до стотину убистава. Он сматра да случај може имати посебну тежину ако се у оптужници, поред злодела над Албанцима и Србима, нађе оптужба за прогон.
"Вероватно ће мало Срба бити у оптужници, запамтите шта сам вам рекао, иако се још ништа децидно не зна о садржини оптужнице. Они још ништа нису саопштили од кључних ствари, али су поменули прогон. И то је можда најзанимљивије, највећи прогон после Олује је било оно што се догодило након што су међународне снаге ушле, више од 200 хиљада Срба је протерано. Али у овом моменту ни то се не зна.Ово је само игранка у вези ових ствари које треба да се догоде у Бриселу и Вашингтону. Ово ће да послужи да онемогуће Тачија да оде тамо, сада ни Хоти неће. То су само политичке игре. Заборавиће се на ту оптужницу", тврди Тапушковић.
Злочини против Албанаца главна тачка оптужнице
И председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије Милован Дрецун не искључује могућност да ће злочини против Албанаца бити главна ставка оптужнице коју још нико није видео, јер је према његовим сазнањима Суд комплетирао истраге за убијање Албанаца од стране ОВК, а да ли су успели да заврше предмет када су у питању српске жртве, није му познато.
Злочини су одавно познати, а у свом саопштењу Специјално тужилаштво је заправо коначно обелоданило ко се на оптужници налази.
Дрецун ово откривање конкретних имена види као покушај Тужилаштва да спречи политизацију оног што ради, јер су Тачи и Весељи, како каже, очито намеравали да политички истргују да се престане са радом на процесуирању одговорних за злочине, да би се наставили разговори између Београда и Приштине.
„Претпостављам да је Тужилаштво дошло до неких сазнања да они могу то да пробају да ураде у Вашингтону, па је реаговало да би спречило сваку могућу политичку трговину. Наравно, Београд није страна са којом може да се тргује са жртвама. Ми тражимо да они буду процесуирани. То су оптужнице од пре неколико месеци, ако их судија потврди, онда се иде у процесуирање“, потврђује Дрецун тврдње наших саговорника.
Вера у Тужилаштво
Он подсећа да је Специјално тужилаштво већ дуже мета напада бивших припадника ОВК, те да је било и покушаја да се укине Закон на основу кога је формирано Специјално тужилаштво и Специјализована већа.
„Затим су покушали да причу политички стегну, али се показало да Тужилаштво ради свој посао и да су најважније, најодговорније команданте терористичке ОВК били спремни да позову да дају изјаве. Треба очекивати да се они сви нађу на оптужницама. Свакако постоји притисак, али ја верујем да ће Тужилаштво наставити да ради као и до сада и да ћемо имати оптужницу“, сигуран је Дрецун.
Тужилаштво је саопштило да је оптужница резултат дуготрајних истрага и да одражава уверење Тужилаштва да може да докаже ван разумне сумње све оптужбе садржане у њој.