Украјина позива Америку да што пре усвоји закон о санкцијама „Северном току 2“

© Фото : © Nord Stream 2 / Axel SchmidtПостављање цеви гасовода "Северни ток 2"
Постављање цеви гасовода Северни ток 2 - Sputnik Србија
Пратите нас
Украјинска компанија „Нафтогас“ захвалила је америчким конгресменима који су Представничком дому САД поднели на разматрање нови предлог закона који предвиђа проширење санкција против гасовода „Северни ток 2“, и том приликом позвала да он буде усвојен што пре, саопштила је прес-служба компаније.
„'Нафтогас' још једном изражава захвалност Представничком дому, Сенату и другим пријатељима Украјина у САД, који су прошле године допринели усвајању Закона о заштити европске енергетске безбедности, а сада су поднели предлог закона у оба дома Конгреса“, наведено је у саопштењу на сајту те компаније.

Компанија је додала да са великим поштовањем позива амерички Конгрес да без одлагања усвоји нацрт закона.

Постављање цеви за гасовод Северни ток 2 - Sputnik Србија
Немачка припрема одговор ако САД уведу нове санкције против „Северног тока 2“

Подсетимо, девет америчких конгресмена из Републичке и Демократске партије предложили су нацрт новог закона о пакету санкција против гасовода „Северни ток 2“, а ове мере би требало да су блаже него што је то био случај са претходним пакетом.

Почетком јуна предложен је закон о санкцијама против „Северног тока 2“, а реч је о проширењу већ постојећих ограничавајућих мера. 

Гасовод „Северни ток 2“

Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније. Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног  тока“.

Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене АмеричкеДржаве, које промовишу течни природни гас у ЕУ.

САД сматрају да је ово политички пројекат који прети енергетској безбедности Европе. Руска страна више пута је изјављивала да је пројекат апсолутно комерцијалан и конкурентан и истицала да он не подразумева обуставу транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.

Прочитајте још:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала