Осим албанских притисака, ове године, Срби на Косову за Видовдан имају још један проблем, због ког се један од највећих српских празника обележава скромније него протеклих.
Видовдан скромнији због короне
Уредник историјско-документарних програма Дома културе „Грачаница“ Александар Гуџић за недостатак људи криви коронавирус:
„Видовдан је важан дан у историјском сећању српског народа. Тада Срби из свих крајева света долазе у Грачаницу и на Газиместан. Ове године их је мање“, сведочи Гуџић.
Он је указао и на то да је због страха од новог таласа вируса корона Дом културе „Грачаница“ смањио обим садржаја традиционалног културно-уметничког програма „Видовданске свечаности“ и нагласио да све што организују остварују посебним режимом рада, уз појачане мере опреза и заштите од заразе.
Осим овогодишње бојазни због пандемије, међу српским становништвом појавио се и страх од Албанаца, који Србе на Космету сваке године провоцирају уочи и током Видовдана.
Свакодневан психолошки притисак
Последњи инциденти догодили су се пре неколико дана. На кући повратника Јована Ристића у селу Љубожда осванули су графити „УЧК“. Готово истовремено проваљено је у кућу Радоја Пумпаловића у селу Дубрава у општини Исток.
„Срби се свакодневно суочавају са психолошким притиском. Ти графити и претње су један вид тог психолошког притиска који албанска већина годинама примењује над Србима. То је нешто с чиме се Срби на Косову суочавају годинама“, истакао је Гуџић и додао да није сигуран да ли приштинске власти нису у стању или не желе да такве инциденте спрече.
Он напомиње да такви инциденти подсећају Србе на све што су прошли за време ратова деведесетих година и указује на то да се наш народ плаши Албанаца због многобројних трауматичних искустава.
„Овде је на делу институционално угњетавање једног народа. Срби су дискриминисани на сваком кораку. Институције у Приштини не поштују ни своје законе и регулативе. По Уставу Косова, српски језик је званични језик на Косову. Међутим, када се институције обраћају Србима, то раде искључиво на албанском или ужасно лошем српском језику и на латиничном писму“, предочава нам Гуџић.
Антисрпски наратив
Последње провокације нису прошле незапажено. Многи медији пренели су шта се догодило, а реаговали су и српски званичници, али они, као и наш саговорник, сумњају да ће починиоци бити пронађени и кажњени.
„Бојим се да је то немогуће, јер је албанска већина своју државност и независност последњих 20 година градила на наративу о искључиво српској кривици за рат ’99 године. У таквом наративу нема места за српске жртве и Србе“, сматра наш саговорник.
Ипак, Гуџић сведочи да је српски народ на Косову данас спокојан, али наглашава да је то због тога што на улицама има више полиције него иначе, што је на Космету такође уобичајено уочи и за време Видовдана.
Подсетимо, обележавање Видовдана на Косову и Метохији почиње литургијом у Грачаници, а наставља се поменом на Газиместану. За тај празник, Дом културе „Грачаница“ сваке године организује богат културно-уметнички програм, „Видовданске свечаности“, као што је прошлогодишњи наступ симфонијског оркестра РТС-а и гостовање бројних делатника српске културе.
Прочитајте још: