„Дипломатија оних који у међународном конфликту нису у стању да запрете употребом војних средстава, сувише често остаје на нивоу реторике“, изјавио је Ишингер, преноси „Funke Mediengruppe“.
По његовом мишљењу, ЕУ у целини и Берлин, између осталог, треба да науче „језик силе“ како би боље промовисали своје интересе.
„Европа би могла бацити на вагу свој војни утицај како би се постигло примирје“, додао је он.
Ишингер је подсетио да је Берлин изгубио много енергије на одржавање Међународне конференције о Либији у јануару 2020. године.
Међутим, њени „резултати до данас, на жалост, практично су никакви“, констатовао је он.
Најважнији играчи у Либији, укључујући Русију, Турску и Египат у значајној степени игноришу позиве Немачке и њених партнера, пошто они, по мишљењу Ишингера, узимају у обзир само мишљења оних „који могу имати одлучујућу реч у војном плану“.
Ситуација у Либији
Након свргавања и убиства Муамера ел Гадафија 2011. године, у Либији је почела политичка криза. Тренутно је у земљи двовлашће. Парламент који је изабрао народ влада на истоку, а на западу, у главном граду Триполију, налази се Влада националног јединства, на челу се Фајезом Сараџом, која је формирана уз подршку Уједињених нација и Европске уније.
Власти источног дела земље раде независно од Триполија и сарађују са Либијском националном армијом, која води дуготрајан рат са милитантима.