Да разноразне теорије нису заобишле отказивање састанка у Вашингону говори и чињеница да појавила информација да је ово удар на администрацију Доналда Трампа и на Америку у сукобу са Европском Унијом о томе ко ће суштински да води дијалог. Међутим, наш саговорник каже да постоје још неке чињенице које ипак упућују на закључак да не треба баш тврдо стајати на тој позицији, а прва је да је специјални изасланик САД за разговор Београда и Приштине Ричард Гренел Гренел лако реаговао на вест да Хашим Тачи неће доћи. „Друго, тужилац је Американац и тешко ми је да претпоставим да ће он ипак да иде против своје државе и њених интереса.” рекао је Миливојевић.
Трампова администрација, према мишљењу нашег саговорника, од првог тренутка иде у покушај ревизије политике претходне три администрације које су стајале иза пројекта независности Косова и иза ОВК али је тешко претпоставити да се Америка може тек тако искључити. „Без Вашингтона је немогуће решавати ово питање , јер је Косово и Метохија дефинисано као нешто од чега зависи стабилност и безбедност Европе. Ипак, како год да се преговарачи договоре опет ће све морати да буде и пред СБ УН. Разумем и то што је Хоти морао да остане у Приштини, јер ово отвара проблем унутрашњих односа, не само на нивоу елита него уопште питање стабилности,” изјавио је Зоран Миливојевић.
Америка не одустаје од утицаја на Косову
Он додаје да ако је тачно да се овим рашчишћава политичка елита и хипотека ОВК онда можда може чак и да се рачуна на екипу неких политичара који су мање оптерећени прошлошћу у којој су Авдулах Хоти, Аљбин Курти и Виора Османи. „Чак и ако дође до промене у САД после избора, уколико победи Џозеф Бајден, Бела кућа неће препусти неком другом да води једну тако важну ствар која у крајњем случају зависи од Америке. Методологија коју је започела америчка администрација давала је неки резултат и била је прихватљива одмах у старту, а то је економија. Она је нешто што свима одговара и што свима чини добро, а прави релаксирајућу атмосферу и ствара услове за политички дијалог,” сматра наш саговорник. Американци су, каже Миливојевић, мислили да иду корак да даље и да преиспитају оно што је урађено и да праве амбијент који би био добар и за цео регион као што је мали Шенген.
Отказивање састанка у Вашингтону за нашег саговорника је апсолутни преседан, догађај који ће сигурно ући у корпус озбиљних политичких питања.
„Уследило је у тренутку кад се припремао специфичан итинерер везан за наставак дијалога Београд Приштина на нивоу Европске уније и Сједињених Држава. Ипак, треба сачекати претресно веће, јер оно треба да донесе дефинитивну одлуку да ли прихвата оптужницу. Тек када је прихвати креће процес пред судом. Ово истрчавање суда видим као неку врсту притиска на претресно веће да се изјасни имајући у виду само саопштење али и његово образложење,” рекао је Миливојевић. Он додаје да се Тужилаштво, с обзиром на све околности, суочава са великим проблемима да оптужница уопште дође на дневни ред због притисака који оптужени врше и који већ у овој фази покушавају да доведу у питање њену основаност. Уколико би оптужница била прихваћена, каже наш саговорник, она би оголила не само карактер ОВК, већ и цео пројекат независног Косова и његових функционера.
Прочитајте још: