Према његовом мишљењу, објављивање предлога оптужнице против Тачија је више „шаргарепа“ за Београд, јер запад, пре свега САД и ЕУ, желе да постигну коначно решење косовског проблема, са коначним циљем признања Косова.
Он сматра да Тачи неће бити осуђен, имао је, каже, добре везе са Западом, а има и са актуелним западним политичарима и дипломатама.
То се видело, наводи Штокингер у изјави достављеној Танјугу, и приликом представљања његове књиге „Хашим Тачи - Нова држава, модеран државник" на Бечкој дипломатској академији пре две године.
Подсетио је да је Тачи био тесни савезник, делимично и у пријатељским односима ом са многим западним војним и дипломатским представницима, који су ОВК финансирали и опремили, јер је НАТО-у служила као јефтина копнена снага у рату против бивше Југославије.
Тачи се, наглашава Штокингер, уз своју мрежу из времена рата и подршке за проглашење независности, винуо до врха политичке сцене у Приштини, сцене којом и иначе, примећује, доминирају бивше вође ОВК и њихове мафијашке структуре.
„Не верујем, на основу свега што се до сада десило и што Тачи све зна, да ће бити осуђен“, каже он и примећује да би, заправо, ако би Тачи био осуђен, практично морали бити осуђени и бројни бивши западни политичари и војне вође као што су Бил Клинтон, Медлин Олбрајт, Јошка Фишер, Весли Кларк...
Штокингер каже да је за њега било неочекивано објављивање оптужнице против Тачија и других, а сматра и да је број жртава за које је одговорна терористичка организација ОВК далеко већи од оног који се помиње у тим оптужницама.
Штокингер каже да је сарадња НАТО, ЕУ и Тачија била дуго година веома блиска и да Тачи много тога зна о западним политичарима и војним вођама.