„Обавештајна служба ме је управо обавестила да је сматрала те информације неверодостојним и да ми их стога нису пренели. Могуће је да је то још једна обмана, повезана са Русијом, можда ‘Њујорк тајмс’ уз помоћ лажних вести жели да прикаже републиканце у лошем светлу“, написао је Трамп на Твитеру.
Intel just reported to me that they did not find this info credible, and therefore did not report it to me or @VP. Possibly another fabricated Russia Hoax, maybe by the Fake News @nytimesbooks, wanting to make Republicans look bad!!! https://t.co/cowOmP7T1S
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 29, 2020
„Њујорк тајмс“ је раније објавио да је извесна јединица руске војно-обавештајне службе, наводно, подстицала талибане да нападају на међународну коалицију у Авганистану. Министарство иностраних послова Русије назвало је наводе америчког листа лажним вестима, а тврдње америчког листа оповргли су и талибани. Трамп је писање њујоршког листа оценио као провокацију.
Ова тема узбуркала је америчку политичку сцену.
Конгресмен из редова демократа Тед Лију ушао је у расправу са Ричардом Гренелом који je донедавно био на челу свих обавештајних служби наводећи да оно како Трамп приказује читави ситуацију противуречи Гренеловим речима.
Гренел је, наводи Лију, рекао да ‘никад није чуо’ да је Русија нудила награду талибанима за нападе на америчке снаге а не то да су информације недовољно веродостојне да би их пренео Трампу.
„Не, не противречи. Доста више са мешањем обавештајне службе у политику“, узвраћа Гренел.
У међувремену, „Вашингтон пост“ пише, позивајући на анонимне изворе блиске америчкој војсци, да је у Авганистану, баш због тог наводног договора Русије и талибана, убијено „неколико“ америчких војника, не наводећи тачно колико.
Извори „Вашингтон поста“ су до тих информација дошли од америчких војника који су саслушавали заробљене екстремисте. Један од извора је и високо рангирани амерички званичник.
Крајем марта, пише лист, након што је Бела кућа добила информације одржан је састанак иза затворених врата током којег су размтрани потенцијални одговори Русији – од дипломатских мера до увођења санкција.
Специјални изасланик председника Трампа за Авганистан Залмај Халилзад сматрао је да се Москви мора директно одговорити и да се мере морају предузети одмах. Неки чланови Савета за националну безбедност, задужени за Русију, нису подржавали такав приступ.
Остаје нејасно чиме је то све резултирало, констатује лист.
У Авганистану је током 2018. године погинуло 10 америчких војника, 2019. њих 16, а ове двоје.