Новинари су саопштили сенатору да су становници Далеког истока забринути због измена које могу бити унесене у руски Устав након општенародног гласања. Реч је о члану 67 Устава Русије, који штити суверенитет и територијални интегритет Руске Федерације. Становници далекоисточних региона хтели би да знају да ли ће усвајање измена довести до отуђења Курилских острва у корист Јапана.
„Са Јапаном не разговарамо о територијалним питањима, разматра се само мировни споразум“, прецизирао је Косачов.
Према његовим речима, све док Јапан не призна резултате Другог светског рата, мировни споразум неће бити могућ.
Косачов је такође истакао да ни у ком случају не може бити говора о могућем отуђењу дела Русије.
„Теоретски, територија Русије може бити постати већа, али никада неће бити мања“, закључио је руски званичник.
Спор око Курилских острва
Русија и Јапан воде преговоре о закључивању мировног споразума, а Токио се нада да ће тај циљ бити постигнут решавањем територијалних питања, односно статуса Јужних Курила.
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године.
Москва инсистира на томе да су острва ушла у састав Совјетског Савеза на основу исхода Другог светског рата и да руски суверенитет над њима не подлеже преиспитивању.
Совјетски Савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију, у којој је Москва пристала да, након закључивања мировног споразума, размотри могућност да Јапану преда острва Хабомаи и Шикотан. Судбина Кунашира и Итурупа није била тема преговора.
Прочитајте још:
- Јапан протестује због руских геолошких истраживања код Курилских острва
- Јапански стручњаци пркосе Русији: Наш циљ – сва четири Курилска острва
- Москва поручује Јапану: Русија има суверенитет над свим Курилским острвима, и то је неоспориво