Од почетка епидемије корона вируса, у Шведској нису постојале никакве рестриктивне мере, сем обавезе држања физичке дистанце и забране окупљања више од 50 људи на једном месту. Обавеза ношења заштитних маски и рукавица није постојала ни у виду препорука.
Ситуацију са корона вирусом у Шведској пренео нам је председник Српског културног удружења „Свети Ђорђе“ из Седертеља код Стокхолма, Драган Лабан.
Тестирање на корона вирус у Шведској
Супруга нашег саговорника била је позитивна на Ковид 19, а њој се, према сведочењу Лабана, ова болест испољила само на смањеном чулу укуса и мириса.
Начин на који је тестирана на корона вирус илуструје развијеност ове државе:
„Једноставно, када се осете симптоми које су они навели, да ли је губитак чула мириса и укуса, да ли је бол у грлу, отежано дисање, главобоља добијете тест таксијем. Тако је стигао и мојој супрузи. Она је урадила брис из грла, и њега је таксиста преузео и однео, и после дан смо добили резултате“.
Упитан да ли се број оболелих у Шведској смањује, Лабан објашњава да је на дневном нивоу између 200 и 300 новозаражених, али да се број умрлих смањује.
Пола становника Шведске прележало корону
„Колективни имунитет се стекао, не зна се тачан однос, али отприлике је 50 посто заражено. Неких већих последица нема, смањује се број умрлих. Раније је број жртава био на дневној бази ишао и до сто, сада је око 30, 40, мења се из дана у дан. Али и даље су исте мере остале, један и по до два метра дистанце, и то је то. Нема ношења маски и других заштитних средстава“, подсећа Лабан.
Релативан успех шведског модела, саговорник Спутњика објашњава чињеницом да су Швеђани предострожан и послушан народ који није склон непоштовању правила и препорука надлежних.
„Швеђани у 95 посто случајева тачно ураде оно што им се каже. Исто тако и странци који живе у Шведској. Међутим, има и оних који то не поштују, али зато постоје различите комисије које иду по граду, а пошто су сада отворене баште по кафићима они гледају да ли се држи социјална дистанца, један и по метар између столова, највише троје до четворо људи за столом и слично. Ако се то не поштује, добијају се казне, и може да се деси и да затворе тај објекат“, каже Лабан за Спутњик.
Рампа за странце
Последице корона вируса по економију ове земље, према његовим речима, не би ни постојале да индустрија није зависна од других земаља. Како каже, да се на једном месту производило „од игле до локомотиве“, индустрија не би имала никаквих губитака.
„Није било затварања, али пошто је индустрија доста зависна од осталих земаља, рецимо „Сканија“ је морала да се затвори на неких месец и по дана зато што су фабрике и лагери у Француској, Италији, Холандији били затворени, па они нису могли да добију резервне делове како би комплетирали камионе. Тако да су, због других земаља, морали да затворе своју фабрику“.
Лабан закључује податком да је улазак страних држављана у Шведску забрањен, са изузетком оних који имају боравишну и радну дозволу.