Путин и Лукашенко су положили гирланду цвећа код споменика. У рукама су носили букете црвених ружа, руковали су се са ветеранима и кратко поразговарали с њима.
„Они су ишли у рат да бисмо ми живели под мирним небом, радили, волели, градили, поносили се Русијом – земљом јединствене цивилизације и изузетне културе. Земљом, где су испреплетане судбине, наде, стремљења многих поколења наших предака. Ми, њихови наследници, настављамо тај непрекидни хиљадугодишњи историјски пут. И знамо да када смо јединствени и у критичним ситуацијама можемо да решимо тешке задатке“, поручио је председник Русије.
Он је поновио да ће Русија увек памтити коју су цену у у борби против нацизма платили совјетски народ и Црвена армија.
„Русија неће дозволити да подвиг совјетског народа буде анулиран лажима и фалсификовањем историје“, истакао је Путин.
Председници су након свечане церемоније учествовали у међународној акцији „Врт сећања“ – посадили су јелку у знак сећања на погинуле током Другог светског рата.
Споменик Совјетском војнику подигнут је на иницијативу ветерана Другог светског рата. Налази се у селу Хорошево у Ржевском рејону Тверске области.
Ржевски споменик је бронзана скулптура висока 25 метара и тешка око 80 тона. Споменик је настао на основу фотографија стварних учесника битке код Ржева.
Током 1942-1943. године у офанзивним и одбрамбеним операцијама у тој области совјетска војска је изгубила око 400 хиљада војника, који су били убијени, нестали без трага или заробљени. Укупни губитак (укључујући рањене) износио је 1,16 милиона људи. Битке су биле од великог значаја за Црвену армију у постизању радикалног заокрета у Другом светском рату и окончане су победом совјетских трупа. Град Ржев је 2007. године добио почасни назив „Град војничке славе“.