Иако је у природи смртност младих врло висока, то није допринело паду бројности. Популација је у паду због утицаја човека. Локално становништво их користи у исхрани, а томе доприноси и бујање сафари-лова.
Жирафе се налазе на црвеној листи угрожених врста
Последњих деценија број жирафа се смањио за 40 одсто. У свету их је 1999. године било 140.000, а данас их је само 80.000. У чак седам земаља Африке жирафе су изумрле. Две подврсте жирафа службено су додате на попис угрожених животиња, те се сматра да су под претњом изумирања.
Као резултат тога, сада су у категорији рањивих на црвеној листи угрожених врста, пише „Пауерфул мајнд“, преносе Независне.
Постоје четири врсте жирафа и девет подврста. Нису све у опасности, али свима прети опасност од криволова. Две подврсте на попису угрожених врста су кордофанске и нубијске жирафе, иако се и друге врсте жирафе боре за очување врсте, посебно због криволова.
Криволов је посебно горући проблем, а нека села убијају жирафе ради меса. Осим тога, многе жирафе су заклане због њихових репова, који се сматрају статусним симболом, па се у неким културама користе као мираз.
Корона међу жирафама
Беба жирафе рођена прошлог месеца на индонежанском острву Балију добила је име Корона како би се означило да је рођена у јеку пандемије.
Малена жирафа рођена 9. априла, треће је младунче поносних родитеља, мајке Софије и оца Матадија, становника Сафари парка на Балију.
„Како је рођена у доба пандемије, министар заштите околине крстио ју је именом Корона“, објаснио је портпарол зоолошког врта.
„Корона је одличног здравља, као и њена мајка. Три месеца биће на посебном посматрању“, додао је.
Сафари парк на Балију затворен је за посетиоце од краја марта у оквиру мера сузбијања ширења пандемије ковида 19.
Прочитајте и: