Стални представник Немачке при УН Кристоф Хојсген је саопштио да је данас усвојена резолуција у којој се позива на прекид ватре свуда у свету док траје пандемија.
Гутереш је позвао да се под хитно обуставе сукоби у свим деловима света још 23. марта. Од тада Савет безбедности УН никако није могао да постигне договор о садржају резолуције која би званично подржала позив генералног секретара.
У априлу су Француска и Тунис поднели на разматрање Савету безбедности УН нацрт резолуције, а основне несугласице су се тицале тога треба ли и на који начин спомињати улогу Светске здравствене организације у борби против вируса корона. Главни актери у спору били су Кина и САД.
Сједињене Америчке Државе су оштро критиковале Светску здравствену организацију због начина на који се бори против пандемије, а земље нису успеле да постигну консензус.
Ове седмице Француска и Тунис су поднеле нови нацрт резолуције, у којем нема директног спомињања СЗО.
Према тексту резолуције, Савет безбедности изражава забринутост због разорних последица пандемије ковида широм света, посебно у земљама у којима се воде војни сукоби.
У документу се наводи да Савет безбедности сматра да насиље и нестабилност у сукобима могу да погоршају пандемију, као и да сама пандемија може додатно да погорша хуманитарне последице сукоба.
У нацрту резолуције је наведено да чланице Савета безбедности уважава мере које је предложио генерални секретар УН Антонио Гутереш, „а пре свега његов позив да се под хитно обустави ватра на глобалном нивоу“.
Савет безбедности сматра да „размере пандемије ковида 19 које су без преседана могу да угрозе одржавање међународног мира и безбедности“.
Савет безбедности, такође, позива све учеснике у оружаним сукобима да под хитно обезбеде „чврсту хуманитарну паузу од најмање 90 дана“, која би допринела безбедној, неометаној и стабилној испоруци хуманитарне помоћи.
У тексту је наведено да Савет безбедности потврђује да је то општи прекид борбених дејстава и да се хуманитарна пауза не тиче војних операција против терористичких организација, као и против свих других лица, група, предузећа и организација које су повезане с терористима.
Савет безбедности УН је замолио генералног секретара да свим мировним операцијама наложи да, у складу са својим мисијама и могућностима, подржавају власти у земљама у којима бораве у обуздавању пандемије вируса корона. Реч је, пре свега, о олакшавању хуманитарног приступа избеглицама.