Првим чартер-летом од избијања пандемије корона вируса, којим су српски туристи имали част да кроче на грчко острво Скијатос и буду поздрављени водом из топова ватрогасних камиона, обележен је почетак острвске туристичке сезоне у Грчкој. Додуше, тек 1. јула.
„Корона летовање“ у Грчкој
Приликом раног јутарњег доласка на аеродром Никола Тесла затекли смо мали број путника од којих су сви носили маске, што због обавезе да то чине у затвореним просторима, што због узбуђења које је било приметно на њиховим очима које су жмиркале изнад заклоњеног остатка лица. Интересантно је да ниједан путник није носио маску испод носа, већ искључиво по пропису.
Маска је обавезна и током читавог лета, на шта стјуардесе Ер Србије опомињу, али немају кога - сви иду на море и не доводе у питање поштовање правила и заштиту сопственог и туђег здравља.
Већина путника са овог лета уплатила је летовање раније, и то за период поласка у јуну. Тако нам је Ивана Стојановић (30), која је на Скијатос пошла са мужем и двоје деце, рекла да нема никаквог страха од боравка у Грчкој због кризе са корона вирусом:
„Били смо нестрпљиви. Корона влада и у Србији. Ми се пазимо и тамо, пазимо се овде, тако да то није била нека препрека да дођемо“.
Слетањем на аеродром на Скијатосу гужва се направила на пасошкој контроли. Према новом правилу којe важи од 1. јула, контролору је потребно дати пасош и Образац за лоцирање путника (ПЛФ), који је неопходно попунити најкасније 48 сати пре уласка у Грчку. Провером кју-ар кода са овог обрасца путници се упућују на тестирање на корона вирус, односно пропуштају даље ка свом пртљагу.
Тестирање на ковид 19
Са нашег лета око 30 путника је насумично одабрано за тестирање, а међу њима је била и новинарка Спутњика. Упркос првобитној непознаници да ли ћемо заиста морати у изолацију од 24 сата, убрзо је постало јасно да то није стриктна одредба, већ да је препорука да тестирани треба да се „примире“ у смислу да користе заштитну опрему и не иду у велике гужве.
Тестирање траје кратко, узима се брис из грла, а како је рекао дежурни лекар на аеродрому, у питању је ПЦР тест. У року од 24 сата стижу резултати, те уколико путник не добије никакво обавештење, то значи да је негативан на корону. Уколико је тест позитиван, за путнике који немају симптоме болести важи правило да користе заштитну опрему и клоне се ближих физичких контаката. У случају појаве симптома путници се одводе у један од два ковид-хотела у којима имају пуну услугу смештаја и хране, уз могућност боравка на плажи, као и помоћ лекара до краја свог аранжмана. Трошкове у овом случају сноси влада Грчке.
Особље хотела носи маске, туристи не морају
Већина путника са овог лета имала је уплаћено путно осигурање уз доплату за покриће у случају обољевања од корона вируса док су грађани у иностранству. За једну трочлану породицу која се упутила на Скијатос, осигурање са полисом која се односи на корона вирус коштало је нешто више од 4.000 динара.
Новинарска екипа била је смештена у Скијатос палас хотелу који је задржао исте цене као и претходне године. Особље је било врло гостољубиво. Сви носе визире, чак и носачи пртљага, на сваком кораку могу се наћи средства за дезинфекцију, на чију употребу запослени љубазно подсећају. За собе се користе картице уместо кључева, како би се лакше извршила дезинфекција. Туристи нису дужни да носе маске, али се опомињу на држање дистанце.
У овом хотелу собе се свакодневно чисте и стерилишу специјалним хемикалијама након чишћења, а када гост напусти собу врши се генерално спремање уз дезинфекцију.
На плажи - рај за тело и душу
По одласку на најпознатију плажу Скиајтоса, Кукунариес, затекли смо необичну сцену за почетак јула. Тек понеки локални купач и мало Срба који су по слетању на острво одмах искористили прилику да се „осоле“. Лежаљке су биле на прописној удаљености, конобари услужни и насмејани, али - без маски. Да нисмо свесни присутности ковида 19, помислили бисмо да је мај.
Боравак на плажи већину је натерао да заборави на маске и корону, али ипак се не треба опуштати. Колико год Скијатос до сада био „корона фри“ острво (није забележен ниједан оболели од почетка пандемије), уласком туриста то би могло да се промени. Стога је важно користити дезинфекциона средства и клонити се блиских контаката. Са том дозом опрезности може потпуно опуштено да се летује уз врхунску услугу и хедонизам које пружа ова туристичка атракција.
Цене исте као и прошле године
Цене на плажи остале су исте као и претходне године. Ово острво важи за једно од луксузнијих у Грчкој када је реч о ценама, па тако еспресо кошта три евра, „ајс кофи“ четири, а две лежаљке под сунцобраном десет евра.
Током путовања од плаже до града уочили смо куће с апартманима који су празни. Успут све делује као у јеку сезоне, насмејани локалци, покошена трава, све је чисто и под конац, с тим што - нема никога.
Власник једне таверне са којим смо разговарали рекао нам је веома узбуђен што туристи пристижу и да једва чека да их угости.
„Ово се није десило откад знам за себе. Надам се да ћемо све ово ускоро заборавити“, емотиван је он.
Празно је и у самом центру где се налази шеталиште. Безброј ресторана и кафића, унутра по један, а најчешће ниједан гост. Конобари са маскама изненађени што примећују туристе, бојажљиво провирују кроз баште ресторана призивајући да „заседнемо“ код њих.
Центар - град духова
Главна и споредне улице још нису отвориле све продавнице, а у онима које су отворене на маске за роњење и јапанке нападао је добар слој прашине. Продавци провирују не би ли нас навели да баш код њих купимо магнет, уз стандардно питање: „Одакле сте?“, и одговор на реплику: „А, Србија, добродошли!“.
Занимљивости о овом острву су да поседује само 27 километара путне инфраструктуре, као и да грчка застава потиче из једног манастира на Скијатосу. Годишње га посети око 220.000 туриста, највише из Велике Британије. Срба буде око четири до пет хиљада. Ово острво поседује 70 плажа.