Државни савет - највиши административни суд Турске у четвртак је размотрио питање о промени статуса Аја софије и њеном претварању у џамију. Државни савет сматра да је за промену статуса храма довољан указ председника државе, саопштила је грчка телевизија ЕРТ. Одлука ће бити објављена у року од 15 дана.
„Судећи по пропаганди која се водила у Турској, реч је о одлуци да се храм Аја Софија претвори у џамију... Због чега се турско руководство с непоштовањем односи према осећањима милиона хришћана, милиона православних верника?“, изјавио је за телевизијски канал „Русија 24“ портпарол Московске патријаршије, митрополит волоколамски Иларион.
Он сматра да је оптимална одлука турског лидера Кемала Ататурка из 1934. године, који је „како би помирио све“, одлучио да здање претвори у музеј, отворен за сваког посетиоца.
Према мишљењу митрополита Илариона, сада је немогуће враћати се у средњовековно време, када је Аја Софија претворена у џамију пошто су Турци Османлије освојили Византију.
„Живимо у вишеполарном свету, вишеконфенсионалном свету, потребно је односити се с поштовањем према осећањима верника. Јасно је да је Турска у овом тренутку земља с већинским муслиманским становништвом, али веома добро познајем Истанбул и тамо не фали џамија. Одмах поред Аја Софије налази се Плава џамија, која ради, може се посећивати. Не разумемо због чега је потребно управо сада претварати храм Аја Софија у џамију“, навео је митрополит.
Он је додао да је јасно да је то изазвано унутрашњом политичком ситуацијом у Турској и тиме што је председник Турске стао на страну оних који позивају да се храм претвори у џамију, али да је тај чин „у данашњим условима недопустиво нарушавање слободе вероисповести“.
„И то је, наравно, не само унутрашња ствар Турске, како сада говоре многи турски чиновници – то је споменик заједничког хришћанског, светског значаја, а ми с великом тугом прихватамо оно што се догађа око тог хришћанског храма“, закључио је представник Руске православне цркве.
Турски лидер Реџеп Тајип Ердоган је раније јавио да ће Државни савет Турске размотрити могућност да се промени стату храма (који сада има статус музеја). Према речима шефа турске дипломатије Мевлута Чавушоглуа, његова земља има право да промени статус храма и да га претвори у џамију, независно од става других држава.
Храм Свете Софије у Цариграду више од хиљаду година био је највећи храм у хришћанском свету. Након што су Османлије освојиле Цариград, што је довело до пада Византијске империје, храм је претворен у џамију. Оснивач савремене турске државе Кемал Ататурк је декретом ово здање 1934. године прогласио музејом, који је укључен на списак Светске културне баштине Унеска.